Onko mun kaikki tutut ja kaverit sitten vinksahtaneet
itseni lisäksi, kun ei ole koskaan tullut mieleen ettei alle 3 v saisi katsoa telkkaria? Useinhan se menee niin että vanhemmat sisarukset katsoo ja pienemmät seuraa merkkiä, ei kai niitä pieniä siitä pois ajeta.
Täysin yllärinä tuli tämäkin fakta tuolta toisesta ketjusta.
Kommentit (15)
telkkaria, jos lapset ei sitä saa katsoa?
ap
saatetaan viikonloppuna lykätä seittemältä lastenohjelmat pyörii, kun ei kumpikaan jaksa nousta vanhemmista. Lapsi kattelee ohjelmia meidän sängystä sitten puolesta tunnista tuntiin.
ollaan me hirveitä, mitäköhän traumoja lapsi nyt saa?
kun lapset ovat nukkumassa. Tämähän nyt on melko yksinkertainen asia...
lapset on hereillä. Esim leffat alkaa klo 21. Tänään alkoi jo seitsemän jälkeen, arkisin moni perhe katsoo salkkarit. Missäs lapset on silloin?
avaa töllön ja töllö onkin sitten auki puoleen yöhön. Ei viitsis taaperoa niin kauan pitää eristyksissä, mutta teidän mukaan kai pitäisi.
niin voitte kattoa ne ohjelmanne sitten kun lapset on muualla.
Miksi telkkarin pitää olla auki lasten hereilläoloaikaan? Noin pikkulapset menee melko ajoissa nukkumaan. Tallentavat boksit on keksitty ja telkkarin sijasta voi keskittyä lapsiin kun ne hereillä. Muutenkin voi karsia sitä "pakko katsoa" ohjelmiensa listaa.
ohjelmaa, ja oikeesti itse katson telkkaria ehkä tunnin viikossa, yhden lekurisarjan, kun muistan. Eli hieman provoakin mukana. Mutta tiedän kyllä perheitä, joissa näin ei ole. Ja toinen puoli totuudesta. On se mies joka vahtii telkkaa koko illan sekä esim sunnuntaisin menee 12 h sohvalla. Älkää luulko etten asiasta olisi vinkunut.
ap
ei tulis niin monet asiat ylläripylläreinä.
myös pienin 1v. Paitsi ettei se "katso", vaikka hengailee samassa huoneessa. Me ei katsota sellaisia ohjelmia, joita lapset ei voi katsoa. Joko tallennetaan tai jätetään katsomatta. Ei meidän elämä siihen kaadu, ettei nähdä salkkareita. Lapsilla on pienet ikäerot, ei ole vielä ollut ongelmia asiassa.
tyylillään. Jos Salkkarit on niin tärkeä ohjelma, ettei voi edes tallettaa eikä edes ole rahaa digiboksiin, ni tokihan taaperokin sitten katsoo.
Ja ukkokulta pitää tv:tä auki klo 16-24. Jos ei sille mitään voi, niin ei sitten. Mutta en kyl kehtaisi edes netissä tällaisiä perheestäni kertoa.
Voi kyynel... Ei kyllä paljon teidän taaperoiden tilanne onneksi kiinnosta. Eiköhän ne hengissä pysy aikuisten ohjelmista huolimatta. Oma ei katso telkkaria.
Salkkarit on niin tärleä, ettei voi jättää väliin? Pitäiskö säästää edes tallettavan boksin verran rahaa ennen kuin lisääntyy? :D
sen Salkkaritkin pystyy katsomaan netistä ihan milloin vaan! Vaikkapa heti kun lapset on nukahtaneet ;)
Meillä ei alle 3v katso. Meillä on 2 telkkaria, toinen meidän makkarissa ja isompi saa katsoa telkkaria siellä. Ei mitään ongelmaa. Ei pienillä oo muutenkaan kaikkia samoja oikeuksia kuin pienillä. Saatikka kun se on haitallista pienen aivoille koko töllöttely.