Montako joululahjaa lapsenne saavat isovanhemmilta?
Itse olen omille lapsenlapsille ostanut 3 lahjaa per lapsi.
Nyt miniä kyseli mitä olen ostanut lapsille. Vastattuani tuli eikö muuta.
Viime vuonna he saivat yhdet lahjat.
Kuitenkin pitkin vuotta ostamme heille kaikkea muuta ja tarpeellista.
Tein selväkis kyllä miniälle, että enempää ei ole tulossa meiltä. Taisi kyllä ottaa nokkiinsa.
Kommentit (19)
ompas outo miniä sinulla, pahoittelut puolestasi. minua ei haittaisi vaikka lapset eivät saisi yhtään lahjaa isovanhemmilta. Tod näk saavat minun vanhemmilta yhdet lahjat, miehen äidiltä yhdet ja miehen isältä (ovat eronneet) joko ei yhtään tai rahalahjan. Minusta ihaninta on, että isovanhemmat ovat kiinnostuneita tapaamaan lapsia säännöllisesti (ei siis lapsenvahtina vaan koko perheenä tavataan) ja lapset tykkäävät kovasti isovanhemmistaan.
Aika vakkaria että anoppi antaa 20 e, oli lahja sitten synttäri tai joulu. Jostain syystä samanikäiset tyttären lapset saa ihan lahjoja. Joskus parin kympin arvoisia, mutta joskus kalliimpiakin.
Omat vanhempani ei enää tänä jouluna lahjo mitenkään, kun asuvat hautausmaalla.
en kyllä usko että lapsi sen suurempia lahjoja odottaa, mutta on kyllä tosi iloinen ns.pienestäkin muistamisesta ja en kyllä itsekkään isovanhemmilta isompia lahjoja lapselle osota. Niin ja enpä meinaa itsekkään montaa lahjaa jouluksi ostaa, lapsi ei vielä suuria lahjavuoria odota, enkä kyllä siihen halua opettaa. Minusta 3 lahjaa on jo paljon ja täytyy muistaa että niillä isovanhemmilla saattaa olla muitakin lapsenlapsia joille täytyy pikkupaketit ostaa.
anoppi laittaa muutaman tonnin rahaa. äitini ei laita mitään tai sitten antaa vaikka kympin ja sanoo, että siitäpä lapsille (3 kpl) jotain. jep, jep... tänä vuonna antoi jo syksyllä 4€ rumat halpiskalsarit, joita ei kukaan käytä.
Vanhemmiltani saavat noin 20-30 euroa per lapsi rahana. Tai äitini antoi minulle rahat ja annan ne joko rahana lapsille tai sitten ostan jotain lahjoja jotka joulupukki tuoo.
Anoppi ostanee kaikille lapsille kirjat esim. tatu & patu (ainakin vinkkasin näistä kun kyseli lahjoista). Lisäksi ompelee varmaankin lapsille vatteita jotka pukki tuoo. En tiedä haluaako ostaa vielä jotain. Jos minulta kysyy niin nuo riittäisivät oikein hyvin.
Ihmettelen ap:n kysymystä montako lahjaa. Nimittäin minusta olisi oleellisempaa mitä. On aika eriasia saada suklaalevy, rusinapaketti ja sukat kaikki eri paketeissa tai vaikka iso paketti jossa kaikki edellämainitut ja lisäksi iso paketillinen legoja jne.
Ei mekään osteta enempää. Isovanhemmilta ovat saaneet myös rahaa lahjaksi.
Ja vuoden varrella ei ostele mitään ylimääräistä. Ainoastaan syntymäpäivänä saa jälleen yhden lahjan
Välillä isovanhemmat ostavat, välillä eivät.
saa molemmat yhden lahjan isovanhemmilta. Tähän on vihdoin päästy, oli hieman (isovanhemmissa) kouluttamista, että ymmärsivät ettei isoa lahjakasaa tarvita :) Nykyään tuovat siis paketin per lapsi
Lapsi on puolivuotias ja vanhempieni ensimmäinen lapsenlapsi, joten saanee useamman paketin, vaikka ei niistä itse vielä mitään ymmärräkään.. Tuskinpa mummu tyytyy yhteen lahjaan. ;) Miehen vanhemmilta ei varmasti saada mitään.
Itse en ole saanut isovanhemmiltani koskaan joululahjoja. Vanhempien tehtävä on ostaa lahjat, ei kenenkään muun! En silti mukise, vaikka omat lapseni jotakin isovanhemmiltaan saavat. Se saa ostaa lahjan joka haluaa, mutta kenelläkään ei ole niitä lahjoja oikeus arvostella. Moukkamainen miniä sinulla, ap!
kun eivät vuoden varrellakaan koskaan anna mitään. Ainoat lapsenlapset ovat molemmilla puolilla.
Miehen vanhemmilta 1-2 lahjaa/lapsi. Itse en ole vaatinut ikinä isovanhemmilta mitään, lasten toiveet kerron kysyttäessä.
mun äiti sanoi osta jotain n 50 euron edestä, hän maksaa. Heillä on myös 2 lapsenlasta jotka ovat yli 15 vuotiaita ja he saavat kumpikin 50 euroa. Samoin syntymäpäivälahjaksi.
Itse olen ostanut lapselle yhden Brion osan, oli tarjouksessa, maksoi 15 euroa. Sanoin äidille se riittää, mutta antoi 50 euroa, jos keksin jotain muuta. Loput laitan pojan tilille, koska hän ei tarvitse mitään muuta.
Anna miniän tokasta omia juttuja, pääasia on että olet mummo lapsille. Ei kukaan niitä lahjoja jälkikäteen muista, isovanhempien läheisyys on tärkeämpi.
Silloin lapset ilahtuvat niistä kahdesta ja ovat tyytyväisiä. Kuitenkin saavat kotona muutaman lahjan ja toisessa mummolassa pari.
Mieheni siskon lapset (jotka ovat omiamme paljon vanhempia) saivat aiempina vuosina kauheat säkilliset lahjoja, eivätkä reppanat enää lahjaähkyssään osanneet iloita mistään.
Nykyään ovat tyytymättömiä teinejä jotka rikkovat kännyköitään huvikseen että saavat uuden mallin..
paketit/lapsi tai sitten yksi yhteinen lahja kaikille (esim. joku lautapeli). Eivät muutenkaan ostele lapsille mitään pitkin vuotta, enkä kyllä ole sitä odottanutkaan.
omilta vanhemmilta. Asumme ulkomailla ja teen lasten kanssa lahjatoivomuslistaa amazon.com:iin. Vanhempani valitsevat kolme lahjaa kullekin lapselle, tilaavat ne ja mina paketoin kun tulevat meille perille. Appivanhemmat ostavat yleensa loput listassa olevista tavaroista (ehka pari per lapsi). Listalla on mm. palapeleja, kirjoja, Nintendo DS-peleja, nukkeja, lautapeleja jne. Kaikki hintatasoltaan alle 20 euroa/kpl. Palapelit olivat 4 euroa. Me ostetaan itse yksi isompi juttu, kuten tana vuonna polkupyorat kullekin (menee n. 150 euroa yhteensa).
saavat noin 7-8 lahjaa kumpikin. Miehen vanhemmilta jotain 2-3 lahjaa kumpikin.
TOIVOTTAVASTI vain yhden lahjan per lapsi. Niin ollaan jo vuosia pyydetty ja muistutettu, hukutaan tähän krääsään. Itse ollaan ostettu lapsille jo kolme lahjaa per nenä, vaikka oltiin päätetty että yksi riittää.