Minkäikäiselle voi hankkie e-pillerit?
Mä olen ollut todella huonoihoinen, samoin mun mies. Nyt meidän 13 vuotiaalla on aivan kamala iho. On käyty lääkärissä ja saanut hoitoa ja hoitaa ihoa päivittäin. Mietin, että itse sain apua iho-ongelmiin aikoinaan DianeNova nimisistä e-pillereistä. En tosin hankkinut niitä noin nuorena, mutta niin nuorena ettei silloin vielä ollut seksistä tietoakaan. Mietin vain, että aiheuttavatko ne jotain haittaa noin nuorelle? Kuukautisetkin hänellä tulevat todella usein, joten pillerit eivät haittaisi ainakaan sitä puolta.
Kommentit (10)
lähinnä siksi kun seurusteli 18-vuotiaan kanssa ja tuskin oli ihan pelkkää kädestä pitämistä. Minä varasin ajan koska halusin varmistaa ettei tule mitään teiniraskauksia. ja eipä tuolla oltu nuorta ikää ihmetelty, oli vaan kysytty että tietääkö äiti että on pillereitä hommaamassa. Sai kyllä niistä apua myös koviin kuukautiskipuihin.
Itse aloitin myös pillerit 14-vuotiaana ja ihan ehkäisytarkoitukseen. Varaa toki aika tohtorille ja hankkikaa ne pillerit, jos niistä on iholle apu niin hyvä! En usko hetkeäkään että e-pillereiden syöminen mitenkään "rohkaisisi" teiniä aloittamaan seksielämää liian aikaisin, jos sitä pelkäät. Ne touhut alkavat kun ovat alkaakseen, oli pillereitä tai ei. Mutta kenties kannattaa pitää pienimuotoinen saarna sukupuolitaudeista kun alkaa tuntua siltä että likalla voisi olla petipuuhat mielessä, pillereitä syödessä saattaa ehkä olla kumin käyttömoraali hieman höllentynyt.. Itse tunnet tyttösi parhaiten ja tiedät mistä pitää puhua :o) Mutta se iho kuntoon, se on tärkeää!
p.s. Siskontyttö sai akneen jotain vitamiinia, olikohan D vai A, en muista. Sitä käytettiin suuria annoksia seurannan alla, mutta auttoi hämmästyttävän nopeasti ja hyvin!! Kysäise lääkäriltä myös tästä, saattaa olla joillekin parempi apu kuin e-pillereistä jos vain muuten sopii hoitomuodoksi. E-pillereiden muita hyviä puolia (menkkakipujen väheneminen jne.) niistä ei toki saa.
alaikärajaa ole... itse aloitin 15 vuotiaana!
mutta lääkärihän sen tarpeen määrittää, eli joko kirjoittaa reseptin tai ohjaa muuhun hoitoon.
on Mikkelissä, Raimo Suhonen
Käykää ihmeessä, jos ette ole käyneet.
mutta toisaalta ei kai se matkakaan tunnu missään, jos saa ihon kuntoon. Tuon ikäisille se kun on aika kova paikka, jos naama on kuin kukkiva pelto.
auttavan iho-ongelmiin niin ehdottomasti käyttöön. Itselleni jäi pahoja henkisiä arpia kun iho hirveä teini-iässä.
ihon hoitoon. Äitinsä kanssa kävi ne hakemassa.
Taidan varata heti ajan omalääkäriltä ja katsotaan mitä hän sanoo asiaan.
äiti oli mukana, mulla oli niin kovat kuukautiskivut, että niistä ajateltiin olevan apua. Oksensin, ripuloin ja konttailin, koska kivut oli sietämättömät, en pystynyt siis edes kävelemään ja jouduin aina olla pois koulusta.