Voi kunpa osaisin ostaa lapselleni vähemmän!
Miksi ihmeessä pitää lapselle ostaa liikaa kaikkea?? Eilen kävimme kaupassa. Ostin lapselle Toy Story-dvd:n, koska on ihastunut elokuvaan jonka näki telkkarista. siitä asti leffasta puhunut. Sitten oli Puuha Pete videokasetti alennuksessa, ostin sellaisenkin.
Tänään sitten ostin kadonneen Fröbelin Palikat dvd;n tilalle uuden. Piti jo kirjastosta lainata sama, kun oli niin itku sen perään. sitten löytyi Tuomas veturi dvd edullisesti. Ihan älytöntä. ainoa mitä lapsi oikeastaan kaupassa pyysi, oli tuo Tuomas Veturi. Ja minä senkun tuhlaan ja olen aina rahaton:(
Lapselle kun pitäisi opettaa, ettei kaikkea saa, mutta tämä 3 vee saa vähän liikaakin. Vaikka kuinka yritän.
Kommentit (2)
Meillä muksu on 1v eli ei tosiaan tajua vielä lahjoista yms. Ja joka kerta kun mennään kaupunkiin, niin ostelen sille leluja ja uusia vaatteita. Pelkään että siitä tulee ihan hemmoteltu! Mutta sille on niin kiva ostella kaikkee, harvoin nykyään ostan ittelleni mitään (ns. turhaa).
Mutta ei onnistu