Mistä johtuu 2v. lapsen tummat silmänalukset?
Kommentit (7)
kahdesti päivässä 1-2h kerralla. Hedelmiä en saa kyllä syömään millään ja en oikein vihanneksiakaan kuinkahan sen sais onnistumaan? Esikoinen syö kyllä hyvin. Nukkuu n. 12h yöunet ja vielä tunnin torkut päälle.
ap
mutta omalla allergikkopojallani on joskus tummat silmänaluset vaikka nukkuisikin ok. Minusta se liittyy hänellä ainakin juuri allergiaan, toki ruokavalionkin monipuolisuudessa olisi parannettavaa.
Ellei sillä oo jotain avaruusaluksia...
ja marjoista voisi tehdä vaikka hyvät pirtelöt: maustamatonta jogurttia, banaania, maitoa, marjaa ja hiukan sokeria?
Sormiruokaa porkkanoista ja kurkuista, just ennen välipalaa?
Puuroihin marjaa ja banaania mukaan?
Mangososetta vaikka sellaisenaan?
Raasta porkkanaa jauhelihakastikkeen sekaan.
Keitä pakastemaissipussi ruualle lisukkeeksi. Jäisiä mansikanpaloja "mehujäänä".Toivottavasti joku näistä toimisi.
ja marjoista voisi tehdä vaikka hyvät pirtelöt: maustamatonta jogurttia, banaania, maitoa, marjaa ja hiukan sokeria? Sormiruokaa porkkanoista ja kurkuista, just ennen välipalaa? Puuroihin marjaa ja banaania mukaan? Mangososetta vaikka sellaisenaan? Raasta porkkanaa jauhelihakastikkeen sekaan. Keitä pakastemaissipussi ruualle lisukkeeksi. Jäisiä mansikanpaloja "mehujäänä".Toivottavasti joku näistä toimisi.
Terve väri tulee ulkoilusta. Entä syökö terveellisesti, hedelmiä ja vihanneksia päivittäin, mieluiten joka aterialla? Nukkuuko riittävästi?