G: mitä materiaalia okt:n lattiassa A)eteinen-keittiö-kodinhoitohuone, B)oleskelutiloissa
Olisi myös kiva kuulla, minkä sävyisenä ja miltä valmistajalta.
Ja kokemuksia, onko ollut hyvä valinta / kestävä jne.
Meillä näin:
A) eteinen ja keittiö: pukkilan 60cm*60cm harmaa laatta. Hyvä siksi,kun oli vähemmän saumoja pestävänä.
Kodinhoitohuoneessa pukkilan 10*10 laatta, en tykännyt koska oli liikaa "saumoja" putsattavana!!!!! Olisin laittanut ison laatan, mutta ei pystynyt koska oli lattiakaivojen kaadot :(
B) K-raudan laminaatti kuusi-kuosilla. Hinta oli tarjouksen jälkeen vieläkin mielestäni hintava 18e per m2, mutta ei siis ollut kovin kestävä!! Lähti paloja, sähköinen, kylmä, liukas
Kommentit (4)
a) eteisessä vaalea laatta, laattakeskus ja valkoinen sauma. Pysyy hyvin puhtaana kunhan muistaa pestä.
Keittiössä parketti, toimii hyvin. En haluaisi laattaa keittiöön.
kodinhoitohuoneessa ja kph:ssa sekä wc 10x10 laatat lattioissa
b) muut tilat parketilla
kerro lisää keittiön parketistanne. Minäkin haluaisin keittiöön parkettia, mutta kaikki hirvittelevät sitä. Että turpoaa ja menee pilalle ja plaaplaaplaa.
Onko teillä tumma vai vaalea parketti, mikä puulaji? Ja minkä valmistajan? Pysynyt ilmeisesti hyvänä myös jääkaappien ja pakastimien ja altaan kohdalla?
eteisessä 60x60 tumman harmaa laatta + saman sarjan kompassi-mosaiikki, khh (kph ja wc myös) sama mutta 10x10, ostettu värisilmästä, valmistajaa en muista.
keittiössä kuusilauta, valkolakattuna, valmistaja rautakauppa + oma mies
oleskelutiloissa lankkulattia, valkoiseksi maalattu, valmistettu vuonna 1928 perusparannettu by oma mies.
parkettia eteisessä,keittiössä,
kodinhoitohuoneessa 10x10 laattaa.
Olohuoneessa ja makkareissa parketti.
Nyt rakennetaan uutta omakotitaloa, ja haluaisin eteiseen ja keittiöön betonilattian tai epoksilattian. Kokemuksia?