Päätin etten hylkää ystävääni... mutta nyt tekis mieli pyörtää päätös.
Verivalatkin joskus vannottiin. Tämä ystävä kasvoi väkivallan ja alkoholismin ja tunnekylmyyden keskellä äidin ja vaihtuvien isäpuolten kanssa. Omaa isäänsä ei edes tiedä.
Oli jo nuorena selvää, että ystävällä ei ole kovin hyvät elämän eväät. Nyt on lapset otettu jo häneltä huostaan ja hänen kaveripiirinsä koostuu huumehörhöistä ja alkkiksista sekä vankilakundeista. Ja minusta.
En oikein enää osaa olla hänen ystävänsä, kun hänelle merkitsee enää vain sekoilu. En enää voi antaa hänelle tukeani. Ainoa mitä hän haluaa on surkean elämäntarinan kuunteleminen ja viina tai raha.
Olenko paska jos annan vaan olla? Olen tukenut ja auttanut niin paljon eikä sillä olekaan ollut mitään väliä, alas vaan menee ja lujaa.
Kommentit (11)
rajansa kauheudellakin. Kaikkia ei voi pelastaa, toisia ei ollenkaan. Jatka elämääsi ilman syyllisyyttä ja toisen elämän huolehtimista. Jokaisella on velvollisuus ensi sijaisesti auttaa ITSEÄÄN.
sossujen syynissä oloa (josta seurauksena lopulta huostaanotto).
ap
Sano hänelle, että sinä päivänä kun hän ihan oikeasti haluaa muuttaa elämänsä suuntaa, sinä olet tukena ja autat, mutta tällähetkellä hänen seuransa ja oman elämänsä tuhoamisen katseleminen on sinulle liian raskasta.
Voit sanoa, että aina rakastat sitä ystävää, jonka olet aikanaan tuntenut, ja joka varmasti vielä jossain on.
millään tavalla henkisesti (=sekoilujen kuunteleminen) tai varsinkaan rahallisesti tukea. Autat ystävääsi parhaiten kertomalla, ettet enää jaksa ja olevasi tukena kyllä jos hän haluaa oikeasti muutosta jossain vaiheessa.
rajansa kauheudellakin. Kaikkia ei voi pelastaa, toisia ei ollenkaan. Jatka elämääsi ilman syyllisyyttä ja toisen elämän huolehtimista. Jokaisella on velvollisuus ensi sijaisesti auttaa ITSEÄÄN.
Olen myös joutunut rajaamaan erään vanhan ja niin rakkaan ystäväni samoista syistä.
Siis kun ystävä on hädässä, häntä autetaan tietenkin, mutta sitten kun sinulla on vaikeaa, niin hän puolestaan auttaa sinua. Eli sinä et ole valitettavasti ystävyys, vaan riistosuhteessa. Ystävyys on antamista ja saamista. Se ei ole mikään lupaus kestää toisen huonoa käytöstä ja riistoa läpi elämän.
Hän on laittanut ystävyyssuhteenne poikki jo ajat sitten ja aloittanut riiston.
Pelastat ihmisen jos nyt unohdat hänet.
että lupaan olla tukena kun hän haluaa oikeasti muutosta. Joka kertahan hän sitä oikeasti haluaa, mutta kun tulee seitsemäs oikeasti juomisen lopettaminen saman vuoden sisällä, olenko silloinkin täysillä tukena. Sehän ei oikeastaan poikkeaisi nykytilanteesta.
ap
että olet siinä vaiheessa taas hänen tukenaan, kun ystävästäsi itsestään lähtee vähän ryhtiä korjata elämäänsä. Eli siinä vaiheessa kun alkaa rämpiä tuosta suosta kuiville ja huomaa, että lähes kaikki, paitsi sinä, ovat sitä sakkia, johon ei siinä uudessa kuivassa elämässä voi pitää yhteyttä.
Muista, että paras palvelus tuollaiselle kaverille on se, että et anna hälle rahaa etkä viinaa. Kuunnella voit. Luultavasti kaveri vetää herneen nenään, kun et lainaa rahaa tai anna viinaa, mutta niissä hetkissä sanot vaan, että teet sen hänen parhaakseen. Ehkä jonain päivänä ymmärtää, tai sitten ei... ei voi tietää.
Joskus läheiset oikein mahdollistaa toisen alaspäinmenemisen, päätä, että sinä olet sellainen kunnon kaveri, joka ei peittele hänen ongelmiaan eikä auta niiden ongelmien ylläpidossa. Jos ei kelpaa, niin se on voi voi.
vaikka sosiaalitoimiston, seurakunnan tms. kautta. Vieroitukseen tai jonnekkin. Ei kai muuta voi tuossa tilanteessa tehdä, kuin yrittää apua hankkia, jos ystävä ei missään nimessä apua huoli niin sitten on ainakin tehnyt parhaansa.