Kuis nyt suu pannaan? Asiaa possutaudista.
Infektiotautiopin professori ja HUS: n: n ylilääkäri Heikki Peltola sanoo, ETTÄ sikainfluenssan toinen suuri aalto on Hyvin epätodennäköinen. Hänen mukaansa Rajatapauksia varmaan tulee, Ehkä Jokin ryvästymä siellä täällä.
- Luultavasti Käy Niin, ETTÄ sikainfluenssa sekoittuu muihin Kausi-influenssoihin Han toteaa.
Sikainfluenssa jää Suomessa ensimmäisiä arvioita huomattavasti lievemmäksi taudiksi, Jopa lievemmäksi Kuin tavallinen, jokavuotinen kausi-influenssa.
- Minusta yhdestäkään sikainfluenssan aiheuttamasta kuolemantapauksesta ei olisi pitänyt järjestää ainuttakaan lehdistötilaisuutta. Lehdistötilaisuudet ja isot otsikot herättävät ihmisissä pelkoja, Peltola sanoo.
- En muista äkkiseltään, ETTÄ olisi pidetty yhtään lehdistötilaisuutta SEN Vuoksen, ETTÄ joku on kuollut kausi-influenssaan. Niitä tapauksia on Joka vuosi Suomessa tuhat, Heikki Peltola toteaa.
Kommentit (22)
meilläpä ei olekaan onneksi rokotettu ketään. kuopusta oltiin rokottamassa mutta jonot laittoi älyn päähän, älysin ettän on hölmöä mennä pienen lapsen kanssa mennä pieneen tilaan jossa on sata ihmistä ryysimässä! vähemmästäkin taudit tarttuu.
Thl on aika pervo taho! sairasta touhua..hämmästyn todella ellei tästä tule isompaa haloota vielä.
Just oli telkassa että aloittavt kampanjan rokotusten puolesta telkassa, radiossa, ja netissä että porukka ottais myrkkypiikin.
Onkos sellaista tehty kausi-influenssarokotuksista ?
Se kun on kuitenkin paljon pahempi tauti.
Eli jos kaikki olisi rokotettu, niin eihän se pystyisi leviämäänkään.
mutta mitenkäs se muuntautuminen meneekään. Mä luulen, että jos kaikki ois rokotettu, muuntautuis possuflunssaki sen verran, että tarttuu vaikka rokotettaisiinki (niinhän kyllä voi käydä jo nytkin).
Mitä ap tarkoittaa?
Hyvähän se on että tauti ei niin vaarallinen ollutkaan kuin aluksi vaikutti joten laitetaan suupielet ylöspäin?
alkoi vatsataudilla sitä kesti päivän. Tuli yöllä nuha ja nielu kipeäksi. nuhaa kesti 2 päivää ja tuli päivän yskä. Kuumetta ei ollut.
Keuhkot vielä vähän tuntuvat. Hengitys vinkuu jonkin verran kun hengitän syvään mutta tosiaan se on vinkunut ennenkin aijemmista keuhkokuumeista.
Odottelen rauhassa meneekö täydellisesti ohi. Tähän mennessä ei mitään ongelmia. LEvitän tautia tietysti ihan asenteella!! jouluostoksilla
alkoi vatsataudilla sitä kesti päivän. Tuli yöllä nuha ja nielu kipeäksi. nuhaa kesti 2 päivää ja tuli päivän yskä. Kuumetta ei ollut. Keuhkot vielä vähän tuntuvat. Hengitys vinkuu jonkin verran kun hengitän syvään mutta tosiaan se on vinkunut ennenkin aijemmista keuhkokuumeista. Odottelen rauhassa meneekö täydellisesti ohi. Tähän mennessä ei mitään ongelmia. LEvitän tautia tietysti ihan asenteella!! jouluostoksilla
Tosi lievänä on ollut.
Meillä tauti kaatoi sänkyyn ison miehen. 40 astetta kuumetta, lihaskipuja, päänsärkyä. Lähti sitten lääkäriin, sai lääkityksen ja parani viikon sisällä.
Meni hieman liian myöhään lääkäriin, jos olisi menyt aiemmin ja lääke olisi aloitettu aiemmin olisi lievempänä ollut..
Lapset sairastuivat myös, korkea kuume, väsyneitä ja uupuneita lapsia, ´saivat lääkityksen hekin ja paranivat päivässä sen jälkeen kun lääkitys alkoi.
Tamiflu siis. Sekin kummaa, että tätä lääkettä pantattiin eikä annettu vaikka olisi selkeät oireet olleet.
Riskiryhmään kuuluva nuori nainen joutui kahteen otteeseen osastolle tiputukseen, ei päässt taudin alkuvaiheessa lääkäriin eikä saanut lääkettä.
TamifLu on kuitenkin viruslääke, myös infektion ENNALTAEHKÄISYYN niin luki paketissa.
levittämällä tautia muille. Olet varmaan tosi ylpeä itsestäsi.
levittämällä tautia muille. Olet varmaan tosi ylpeä itsestäsi.
kyllä minäkin saan osallistua hieman "köhäisenä" ostoksille.
Influenssa ei koskaan ala nuhalla.
Influenssa ei koskaan ala nuhalla.
hän kertoi sen alkaneen vatsataudilla Influenssa ei koskaan ala nuhalla.
Kannattaisko mennä nukkumaan jos ei osaa lukea. Vatsataudillahan se alkoi niin. Mikähän tuossakin oli niin vaikea lukea?
sillä influenssa ei ole vatsatauti myöskään. Influenssan ensioireet ovat (yleensä) korkea kuume, jäsensäryt, kurkkukipu, ehkä yskä. Nuha tulee taudin loppuvaiheessa jos silloinkaan.
Nukkumaan en nyt jouda, kun olen töissä.
kärsit lievän possuflunssan. Tuttavani kärsi samantyyppisen myös. Toiset kestää tauteja paremmin kuin toiset.
alkoi vatsataudilla sitä kesti päivän. Tuli yöllä nuha ja nielu kipeäksi. nuhaa kesti 2 päivää ja tuli päivän yskä. Kuumetta ei ollut. Keuhkot vielä vähän tuntuvat. Hengitys vinkuu jonkin verran kun hengitän syvään mutta tosiaan se on vinkunut ennenkin aijemmista keuhkokuumeista. Odottelen rauhassa meneekö täydellisesti ohi. Tähän mennessä ei mitään ongelmia. LEvitän tautia tietysti ihan asenteella!! jouluostoksilla
ollut sen jälkeen 2 vko todella kipeänä.
mikä tässä oli uutta ja mihin kysymykseen odotat meidän reagoivan?
aivan samoi kun vuosituhanteen vaihteessa oli hirveet otsikot Y2K-viruksesta, taaskaan maailman loppua ei tullut...
ja on todella lievä. Asiantuntijoiden mukaan tuskin tuosta kovenee vaan laimenee entisestään. Samaan aikaan suomessa thl:n edustajat pelottelevat ihmisiä toisesta aallosta, jonka varalta kannattaa ihan ehdottomasti rokotuttaa itsensä.
että kausi-influenssa on vaarallisempi kuin si.
Tavallinen kausi-influenssa ei kuitenkaan vie alle 40-vuotiata siinä määrin teho-osastoille kuin tämä si on vienyt.