Sain kolmannen lapsen ja en imettänyt häntä! Kadun, koska
minulle jäi nyt synnytyksestä 20 kg ylimääräistä ja olen lihonut vauva-aikana 10 kg lisää! Luulin, että pulloruokinta olisi se helpompi tapa. Kaksi vanhempaa lastani saivat äidinmaitoa noin 1 v ikäisiksi. Silloin olin jo synnytysten jäljiltä normaalipainoinenkin.
Kommentit (19)
tipunut sitten synnytyssairalan. Taidan kuulua siihen vähemmistöön, jota imetys ei laihduta.
Toisaalta tämä valvominen saa herkuttelemaan, kun päivittäinen sokeriannos on ainoa, millä jaksaa..
Hassua, luulisi että asia kaduttaa koska jäitte molemmat paitsi sitä kokemusta, eikä laihtumisen takia...? Se ei kuitenkaan liene se ensisijainen syy imetykselle.
No, mitenkään tuota enempää ihmettelemättä totean että itse olen imettänyt kahdesti vajaan vuoden ja kummallakaan kerralla se ei vaikuttanut painooni.
jaksaisitko kertoa miksi päätit olla imettämättä kolmatta lasta jos se ensimmäisten kanssa sujui ihan ok? Itse olen imettänyt kaksi ensimmäistä pitkään (6kk täysimetystä, 1 vuosi imetystä) ja molemmat ovat olleet TODELLA huonoja nukkujia. Sen takia olen itse ajatellut kokeilla kolmannen kanssa pulloruokintaa, että jaksaisin itse paremmin. En tiedä meneekö idea ihan metsään...
Mun paino oli jo 3kk synnytyksestä normaalilukemissa -ja söin lähes jatkuvasti kaikkea ja paljon, myös herkkuja.
Oletko erittäin hoikka? Kysyn vain uteliaisuuttani.
ei pääse yhtään helpommalla. kauheaa pullojen kanssa värkkäämistä. pesut, steriloinnit, maidon lämmitys oikean lämpöiseksi, myös yöllä. hullun hommaa jos itseltä tulee maitoa.
pulloruokinta olisi helpompaa? Ihan ystävällisesti mietin, kun itse en olisi kyennyt öisin nousemaan ja lähtemään lämmittämään pulloa ja pysymään hereillä niin kauan kun pullo on tyhjä.
aamuyöllä silmät sikkurasssa lähteä lämmittämään mamipulloa kun vois vaan lyödä tisun suuhun.Ja kyllä mulla imetykseen on osasyynä myös se että laihduin aika reilusti,samallahan se vauvakin ravintoa sitten saa, toki panostan imetykseen. Teen siis kaikkeni että se onnsituu en pelkästään laihtumisen takia.Kaksi lasta täysimetetty ja kolmas myös toiveissa täysimettää.
normi-imetys kuluttaa päivässä noin 600 kaloria, joten painon pitäisi tavallisella syömisellä pudota ja roimasti. kuitenkin on tärkeää juoda paljon ja syödä monipuolisesti.
pulloruokinta ei ole helpompaa yhtään, mutta toki maitoa voi lypsää satunnaisesti ja antaa myös pullosta, että sitten voi joskus iskäkin syöttää.
tosin tuo 4-6kk on niin lyhyt aika oikeastaan, ettei sen luulisi äitiä väsyttävän jos imettelee ja mielelläänhän äiti antaa parasta mahdollista ravitoa lapselleen.
ja imetys ei pelkästään auta raskauskilojen karistamisessa ja vole sitä parhainta ravintoa, mutta myös ilmaista. korvikkeet maksaa satoja euroja puolessa vuodessa/vuodessa.
ajattelin että pulloruokinta olisi siksi helpompaa että imetetyt syövät tavallisesti tihemäpään öisin kuin pulloruokitut. En siis usko että sitä pulloruokittua vauvaa joutuisi ruokkimaan (kovin pitkään) montaa kertaa yössä kuten imetettyjä olen ruokkinut 8kk ikäisiksi 2 kertaa joka yö (alkuun useamminkin). Ja eikös sitä korviketta voi hyvinkin antaa huoneenlämpöisenä, ei sitä isommalle vauvalle ymmärtääkseni tarvitse edes lämmittää?
niin ja pulloahan voi isäkin antaa välillä toisin kuin imetys on kokonaan äidin hommana.
että välillä piti pumpata pulloon ja isä sai sitten syöttää jos välttämättä halusi.
kerran se isäkin voi nyt vauvaa syöttää
Mulla jäivät raskauskilot kyllä laitokselle, mutta imetysaikoina lihoin 7 kg per kerta, 3 kertaa. Jos yhtään yritin bantata, maidontulo hyytyi. Mutta valitsin kuitenkin imettämisen, koska mielestäni se oli tärkeämpää. Kilot ovat pysyneet.
tipunut sitten synnytyssairalan. Taidan kuulua siihen vähemmistöön, jota imetys ei laihduta.
Toisaalta tämä valvominen saa herkuttelemaan, kun päivittäinen sokeriannos on ainoa, millä jaksaa..
eikä oo inahtanukkaan minnekkään vaikka oon imettäny, 7kk täysimetyksellä ja nyt imetän muun ruuan osalla ja lapsi 1v10kk. Esikko taas söi 2kk rintaa ja kilot tippu sillo pois, mut ei nyt ku imettäny pitempään. Et ei se imetys aina laihduta :)
Meidän kolmea lasta ei ole juurkaan tarvinnut öisin imettää, esikoista ekat 2 kk. Muut alkoivat pitää yötaukoa heti alusta pitäen 6-7 h. Siunatut lapset, en ole ollut mikään pätkänukkuja ikinä, tarvitsen yöuneni tai olen ihan zombie.
ajattelin että pulloruokinta olisi siksi helpompaa että imetetyt syövät tavallisesti tihemäpään öisin kuin pulloruokitut.
päivääkään - kahta vanhinta lasta yritin imettää, karmea kokemus! Pulloruokinta on ihanan helppoa! Kahdesta ekasta lapsesta minulla oli vaikeuksia saada painoni ennalleen, mutta tällä kertaa vauvan ollessa tosiaan vasta 2 kk, painan jo alle lähtöpainon, jee! Pystyy laihduttamaan, kun ei ole niin tajuttoman väsynyt ja tuskainen imetyksen vuoksi!
meillä pulloruokittu vauva nukkuu täydet yöt ja pulloja on noin 10 kappaletta, samoin tutteja .... joten ei tosiaan tarvitse olla koko aikaa steriloimassa tutteja tai pesemässä pulloja (ja konehan ne pesee).
oli pullovauva, koska maitoa ei minulta tullut, mutta silti ne raskauskilot katosivat alle puolessa vuodessa ja ihan itsestään eli ei se pelkästään siitä imettämisestä riipu.
Imetin esikoistani 10 kk. Toisen lapsen siirsin nopeasti korvikkeeseen, vaikka maitoa tulikin kivasti. Imetys loppui 6 viikon iässä. Nyt on vuosi synnytyksestä ja 12 kg ylimääräistä istuu tiukassa vyötärölläni.