Pitäisikö huolestua, kun mulla ei ole oikein mitää lapsuusmuistoja ennen
6. ikävuotta? Ihan varhaisimpia muistoja on, kun olin eskrin vika päivä ennen kesälomaa ja olin ihastunut ekan kerran eläissäni poikaan ja halusin vielä leikkiä hänen kanssa ja toivoin häntä luokkakaverikseni.
Ekan koulupäivän muistan. Muut muistot ovat sitten kouluiäältä.
Kommentit (6)
Ei hirveästi, ja yleensä ne on aika erityyppisiä kuin muilla. Esim. ekaa koulupäivääni en muista ollenkaan! Olen unohtanut todella isoja lohkoja elämästäni silloin kun olin lapsi ja nuori. Koko yläaste on aika sumua.
Ihan normaali ihminen olen, keskivertoa älykkäämpikin. Muisti on vaan aika vahvasti valikoiva. :)
huolestua? Jos pärjäät hyvin töissä, ihmissuhteissa, olet normionnellinen, et masennus ja loppuunpala jatkuvasti, pystyt lepäämään tarvittaessa, niin sitten ei ole syytä huoleen.
ikävuosista kun 6v. esim. muutama muisto jo jotain 2v ja siitä eteenpäin kasvaa muistojen määrä vaan..
miettinyt samaa. Mulla ei ole edes minkäänlaista muistikuvaa siitä millaista oli se eka pari vuotta, kun menin ekalle ja siskoni syntyi samaan aikaan. Jotain hyvin pieniä muistikuvia sieltä täältä, huonoja ja hyviä, mutta luulis nyt, että pitäisi muistaa enemmän :o
lapsuudestaan, ei ainakaan ajalta ennen kouluikää. Mun on vaikea ymmärtää sitä, kun itselläni on jo paljon muistikuvia 3-vuotiaasta lähtien. Ihan varhaisin on kesältä, jolloin olin vähän päälle 2.
sen muistan, kun naapuriin muutti uusi perhe ja näin ikkunasta, että siellä oli ikäiseni tyttö. Olin 5v.