välit anoppiin poikki. kertokaa mitä pitäisi tehdä!
eli tilanne on tämä: anoppini kanssa oli sovittu että hän tulee sunnuntaina hoitamaan tyttöämme aamulla muutamaksi tunniksi kun miehen ja mun vuorot ovat hieman päällekkäin. no, anoppi tuli aivan tuhannen kännissä ja hieman myöhässä joten mieheni joutui pikana soittaa työkaverinsa töihin siksi aikaa että minä tulen kotiin. anoppini väitti ettei ole juonut kuin yhden kaljan ja ollut kotona koko illan (hukannut avaimensa, illan baarimeikki vielä naamassa ja edelleen känissä klo 10..) ja on kunnossa hoitamaan lasta. mies suuttui aivan hirveesti ja anoppi pisti välit poikki koska ollaan niin niuhoa porukkaa.
tuo siis tapahtui n. 2 kk sitten ja edelleen ollaan samassa jamassa. eli ei ole puhuttu. pisti minulle ennen joulua s-postia että joko tyttö kävelee ja että on niin ikävä. pistin takaisin, että soittaisi pojalleen ja yrittäisi sopia asiat, jos ei poikansa niin edes lapsenlapsensa takia, joka tarvitsee mummoaan. ei kuulunut naisesta mitään ennenkuin aatonaattona, jolloin kävi tuomassa tytölleni lahjan ja hävisi saman tien. mitä helkuttia tässä pitäisi tehdä??? haluaisin kuitenkin että tytölläni olisi mummoonsa jonkinlainen suhde.. mies ei suostu soittamaan äidilleen.
Kommentit (3)
Niin halusin/haluan minäkin, että tyttärellämme olisi kummatkin isoisät hänen elämässään mukana, mutta ei kovin hyvältä näytä..
En ala asiaa selittelemään enempää, mutta voin sanoa vaan, että joskus asiat menee toisin kun on suunnitellut/haluaa :/
Minusta voisitte (tai miehesi voisi) tehdä mummolle selväksi, että hän on tervetullut elämäänne ainoastaan selvin päin. Loppu on sitten hänestä kiinni.
sillanrakentajana suhteiden korjaamiseksi, kunnioitan sitä.
On selvää että anoppi on toiminut todella väärin ja enää en häntä lapsenkaitsijaksi haluaisi oli kyseessä oma äiti tai anoppi.
Luulen että aika tekee tehtävänsä ja miehesi pystyy menemään ikävän asian yli ja ehkä anteeksiantoon.
Puhu miehesi kanssa ja kerro että haluat kutsua mummon syömään tai kahville ja selvitätte asian.