Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tyhmä kysymys lahjojen vaihtamisesta. Citymarketit eivät

Vierailija
27.12.2009 |

varmaan ota toisen cittarin tavaroita vastaan vaan pitää palauttaa aina sinne mistä on ostettu? Vai olisko niin onnellisesti, että voi palauttaa toiseenkin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

edes sinne mistä ne on ostettu. Jos kauppa antaa palautusoikeuden, fine, mutta se ei ole mikään itsestäänselvyys.

Vierailija
2/4 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta niillähän on omat yksityiset kauppiaat (yrittäjät) joten en tiedä miten palauttamienn toiseen cittariin onnistuu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmilla ketjuilla on loppiaiseen (tai tammikuun puoleenväliin) poikkeuksellinen vaihto/palautusoikeus. Vaikkei virheettömällä tuotteella muuten olekaan automaattista vaihto-oikeutta, näin joulun jälkeen pääsääntöisesti on. Ja useimmat liikeet vaihtavat käyttämättömän tavaran myös muulloin (äärettömän hyvää asiakaspalvelua, sanoisin), kunhan on kuitti. Ei tarvi mennä samaan liikkeeseen mistä tuote on ostettu, kunhan on saman ketjun liike.

Alennustuotteissa on toki rajoitetumpi vaihto-oikeus myös nyt. Ja ilman kuittia vaihto on hankalampaa, toisinaan mahdotonta.

Palautus = rahat takaisin ei sitten onnistukaan niin helposti.

Vierailija
4/4 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ainakin pk-seudulla on voinut "palauttaa" toiseenkin Cittariin muualta ostettuja tuotteita (käyttötavaroita).



Tosin me ollaan aina vaihdettu tuote toiseen tai isompaan kokoon.



Käytäntö voi kyllä vaihdella tuotteittain (esim. jos jotakin tuotetta ei myydä myymälässä, johon tuotetta yrität palauttaa/vaihtaa).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yhdeksän