Kuulutko sinä raskaana oleva tähän ryhmään?
Äidit syövät epäterveellisesti
.Raskaana olevista naisista vain neljäsosa syö kasviksia, hedelmiä ja marjoja nykyisen suosituksen mukaan eli vähintään viisi annosta päivässä. Lisäksi vain puolet äideistä syö kalaa kerran viikossa tai useammin. Alle puolet käyttää D-vitamiinivalmistetta raskautensa aikana, vaikka sen käyttämistä suositellaan lokakuun alusta maaliskuun loppuun.
Epäterveelliset ruokavalinnat ovat yhteydessä äidin nuoreen ikään, vähäiseen koulutukseen ja suureen painonnousuun raskauden aikana.
Tästä tehty ihan väitöskirja jee meitä äitejä!!!!
Kommentit (3)
erittäin allergisena ihmisenä on hemmetin vaikea noudattaa noita "maailman paras äiti syö näin- ruokavalioita" esim. en voi syödä mitään kalaa/ kalatuotteita. Ja myös marjoissa,hedelmissä ja kasviksissa on paljon mille olen allerginen.
En siltikään syö epäterveellisesti. Syön sitä mitä voin.
Kalaa en syö juuri ollenkaan. Normaalisti kyllä, mutta nyt raskausaikana en saa sitä alas enkä väkisin yritä syödä yhtään mitään. Vitamiineja syön kyllä ja kasviksia ja hedelmiä syön päivittäin. Joskus enemmän, joskus vähemmän. Roskaruokaa en syö juuri ollenkaan, mutta tässä ei ollut edes siitä kyse.
Hienoa syyllistämistä taas! "Jos et syö kaksi kertaa viikossa kalaa, lapsesi sairastuu sydän- ja verisuonitauteihin ja kuolee nuorena sinun takiasi."
ja kuulun tuohon neljäsosaan. vuosi sitten samaan aikaan olin myös raskaana, ja kaikki meni hyvin. nyt on pian 5kk vauveli ja raskausviikkoja 10.