Tuntuuko sinusta koskaan siltä, että olisit älykkäämpi kuin muut?
Kommentit (14)
Samoin kun tietenkin joskus tuntuu että olen vähemmän älykäs.
Ei kai kenelläkään ole AINA kumpikaan tunne?
Oikeasti olen kaikilla mittareilla älykäs ja vielä viisaskin ikäisekseni...
mutten ehkä yhtä viisas kuin muut :-( Olen myös hajamielinen ja huono keskittymään.
Mutta viisas en myöskään ole minä. Että tiedä sitten, onko siitä älykkyydestä mitään apua jos sitä ei osaa käyttää.
Kyllä huomasin sen jo lapsena, luokan parhaita jne. mutta muutenkin sen tiedostin jo ala-asteikäisenä. Kyllä vieläkin huomaa, etenkin kun on vähän koulut jäänyt kesken ja joku korkeammin koulutettu yrittää päteä mutta kaikesta huomaa että on oikeastaan tyhmempi kuin minä:D
että mitä vanhemmaksi tulen sitä tyhmemäksi itseni tunnen. Olen kyllä hemmetin hyvä jossain trivalissa mutta mitä ihmettä ihminen tekee tiedolla mikä on Perun pääkaupunki, äkkiäkö sen googlettaa.
monissa käytännön asioissa olen myös aika näppärä, mutta en osaa keskustella esim taiteesta, politiikasta, yhteiskunnalisista asioista yleensäkään, edes kirjoista vaikka luen paljon, en maanviljelyksestä tai tähtitieteestä, voisin luetella vaikka aamuun asioita joista en tiedä yhtään mitään.
Tarkoitatko ap sellaista nopeasti mitattavissa olevaa, tyyliin Mensan testi vai laajempaa tutkimusta henkilön kyvyistä eri alueilla?
että olen älykkäämpi. Toisissa taas tunnen oloni tyhmemmäksi.
keskivertoa selvästi korkeampi. Mutta työpaikallani on paljon samanlaisia, ja älykkäämpiäkin. Joten ainakaan siellä ei tule tuollaista tunnetta.
ELI: se riippuu siitä, missä sakissa kulloinkin liikkuu.
oikeastaan aina muulloin, kun en keskustele sisareni tai toisen sisareni miehen kanssa.
Kaikki muut missä tahansa tapaamani ihmiset ovat osoittautuneet hieman alempitasoisiksi.
Tuskaa olla näin viisas ja älykäs.
erityisen älykkäänä ihmistä, joka vastaa tähän kysymykseen kyllä, edes anonyymina. Älykäs kyseenalaistaa, vastaa sarkastisesti tai itseironisesti, laskee leikiksi tai jättää vastaamatta. Tai vaikka hyppii päällään. Mitä tahansa paitsi vastaa myöntävästi.
En juurikaan koskaan arvioi toisten ihmisten älykkyyttä normaalissa sosiaalisessa kanssakäymisessä. Tai omaa älykkyyttäni suhteessa muihin ihmisiin.
Tietynlainen sivistyneisyys ja viisaus tekee minuun kyllä vaikutuksen ja silloin tällöin tulee itselleni ajatus, että "vau, tuo ihminen on miellyttävällä tavalla älykäs"! Esim. Anna Kortelaista tai Kaari Utriota voisin kuunnella nirvanaan asti :)
En tiedä omaa älykkyysosamäärääni, mutta luulisin että aika keskiverto porukkaan kuulun.
Mutta toisaalta on yhteyksiä, jolloin tuntuu, että olen tyhmempi kuin muut.