Mulla ei kuumetta, mutta karsea yskä, korvia viiltää, nenä vähän vuotaa, päätä särkee
Tosi inhottava tauti, en ole saanut nukuttua kuin 3-4 tuntia per yö viime öinä, kun yskittää niin kovin ja keuhkoissa rohisee. Aivan poikki tuosta yskimisestä jo ja kyljet ja vatsalihakset kipeänä. Ei kai tämä kuitenkaan ole tuota SI, kun ei ole kuume noussut...?
Minkähänlainen se sitten on, kun tavallinen flunssa jo on näin v-mäinen...
Kommentit (9)
Varsinkin bakteerikehukokuumeessa lämpö ei välttämättä nouse kovin korkealle. SI:ssä varmaan olis kuumettakin.
ollut keuhkoputken tulehduksia, jos se on sellainen
Mun mies tuli jenkeistä kotiin muutama viikko sitten, sai heti flunssaoireita palattuaan. Soitti neuvontapuhelimeen, missä sanottiin, ettei ole SI, ellei ole kuumetta. "Olkaa ihan rauhassa." Sanoi siis terkkari sellaiselle, jolla olisi ollut mahdollisuus saada tauti.
käynyt auttamassa muutama sukulainen, en toivoisi heille SI, kun ovat olleet kovin avuliaita ;)
ja juoda paljon. Jatkuva yskiminen kuluttaa paljon nestettä ja voimia. Vaikka tuo nyt olisikin pelkkä virusperäinen keuhkoputkentulehdus niin jos et hoida sitä hyvin, voi seurauksena olla vaikka keuhkokuume.
Hirveä yskä ollut kohta jo viikon (erityisesti öisin), mutta ei mitään muita oireita paitsi pienemmällä oli alkuun vähän nuha. Mulla itsellä ollut kurkku kipeä muutaman päivän, mutta se ei ole pahentunut eikä parantunut. Eli jotain tällaista virusta taitaa olla liikkeellä!
lääkärin vastaanotolla,apteekeissa (+telkkarissa) on infoa SI:stä ja oireistä, jotka saadessa on otettava yhteyttä puhelimitse lääkäriin. Oirelistassa lukee näin :
Ensimmäisinä kurkkukipu, yskä, vilunväristykset, kuume. Lääkäri tosin viime käynnillä opasti, että aina ei edes kuume nouse ja jotkut ovat kokonaan oireettomia, siksi tautikin tarttuu helposti kun oireettomistakin pöpöt leviää. Mutta siis pääasiassa nuo ovat ne ensioireet.
Jos kuume noutsee, alkaa heikottaa, yskä pahenee, alkaa oksettaa, sitten menet terkkariin tai päivystykseen pyytää apua.