Ensimmäinen neuvolakäynti
Mitä kaikkea siellä selvitetään/kysellään/tutkitaan?
Kommentit (14)
muu fyysinen puoli kuin verikokeet, tehdäänkö sisätutkimusta, ultraa tms.
muu fyysinen puoli kuin verikokeet, tehdäänkö sisätutkimusta, ultraa tms.
Minulla ei kyllä muuten otettu mitään verikoetta, sain lähetteen labraan. Sanoi, että voin käydä heti tai seuraavan viikon nt-ultran labrojen yhteydessä.
ekalla kerralla vaan myöhemmin. Ei tehä sisätutkimusta eikä ultraa. Verenpaine mitataan, otetaan paino ym. perustietoja.
vastauksista. Missä vaiheessa sitten on eka ultra? Sydänäänien löytyminen kiinnostaa, ja tietysti se että sikiö on siellä missä pitääkin..
mutta ne ei välttämättä vielä kuulu..
Että tosiaan jos neuvola on aikaisin niin ei välttämättä edes yritetä, itselläni oli eka neuvola vko 10.
eka ultra noin viikolla 12 eli niskapoimu-ultra. Sitten rakenneultra noin vk 25.
Meillä ei sydänääniä kuunneltu. Hoitaja selitti, ettei ne välttämättä vielä kuulu, ja jos niitä ei löydy niin äiti vaan turhaan stressaantuu. Ekan ultran jälkeen kuunneltiin joka kerta.
Ensimmäisellä neuvolakäynnillä täti kyseli paljon niin minulta kuin ukkokullaltani. Kysymyksien laajuus oli menkoista elämäntapoihin. Käynnillä otettiin myös paino, pituus sekä verenpaine. Verikokeet otettiin eri reissulla.
Kaiken kaikkiaan oli oikein positiivinen tapahtuma ensimmäiseksi neuvolavierailuksi!
Otetaan hemoglobiini ja annetaan pissanäyte..
Noiden ultrien käytäntöjen suhteen. Joissain paikoissa pääsee vain yhteen ultraan. Mutta eiköhän se normi ole kaksi ultraa eli noin viikolla 12 ja rakenneultra noin viikolla 20, muistaakseni.
Ekalla kerralla neuvolassa ei yleensä kuunnella dopplerilla, kun se eka kerta on siinä viikolla 8-10 eli silloin ei kuulu vielä vatsanläpi.
Yksityisellä puolella voi käydä varhaisultrassa olikohan se viikon 7 jälkeen ja siellä kyllä pitäisi jo näkyä merkkejä.
Ensimmäisellä neuvolakäynnillä täti kyseli paljon niin minulta kuin ukkokullaltani.
tosiaan kysellä lapsen isänkin suvun sairaushistoria valmiiksi, jos isä ei tule mukaan neuvolaan.:)
kysellään perustietoja: sairauksia, tupakoinnista, alkoholin käytöstä yms. Otetaan verikokeita ja annetaan hirmunen nippu kotiin luettavaa. Selvitetään vähän miten tämä raskausprosessi etenee( siis ultrat, lääkärikäynnit yms.)