Esikoinen 1. kertaa erossa äidistä yön kun menen synnyttämään 2. lasta.
Onko liian rankka kokemus lapselle 3v olla vasta tuolloin 1. kertaa yön erossa äidistä?
Kommentit (13)
eikä ole hoitajiakaan. Lapsi on isällään kun mulle tulee lähtö synnyttämään, mutta hän on tottunut siihen että minä laitan hänet nukkumaan ja nukutaan perhepedissä. Seurustelen isän kanssa, jotenka mitään äidittömiä vklopputapaamisia ei ole ollut.
Kaikille lapsille, jotka joskus saavat sisaruksen, käy niin (no tietenkin jos äiti synnyttää päivällä ja tulee heti kotiin, näin ei käy, mutta taitavat nämä olla harvassa...).
Meillä myös esikoinen, tuolloin 2v1kk oli ekaa kertaa erossa vanhemmistaan kun lähdin toista synnyttämään. Kolmelta yöllä veimme hänet ystävälleni eikä tyttö sinä yönä enää nukkunut, mutta traumoja ei siitä ole tuntunut jääneen (ikää nyt jo 7v).
Seuraavan kerran oli erossa 3,5-vuotiaana kun itse toivoi yökyläilyä mummulla.
Kaikissa tapauksissa äiti on ollut asiasta stressaantuneempi kuin lapsi. :) Lapselle voi olla hauskakin kokemus olla isin kanssa kaksistaan, varsinkin jos tekevät jotain erityistä kivaa. Oma mieheni vei esikoisemme huvipuistoon, lapsi muistaa varmaan possujunan paremmin kuin vauvan. :) Kannattaa tietysti jutella lapsen kanssa etukäteen, kolmevuotiaskin tajuaa asioita jo aika hyvin. Kerrot vaan, että äiti menee pian "hakemaan vauvaa" tms.
mummo oli lapsenvahtina ja mies pääsi kotiin heti aamusta, tulivat sitten miehen otettua tirsat vauvaa katsomaan. Meidän tapaus oli aika ideaali, mutta tunnen muita, jotka synnyttäneet päiväsaikaan ja pidempään, eikä niissäkään esikoisella ollut mitään hätää.
3v ymmärtää jo puhetta. Kerrot hänelle aiemmin, että vauva syntyy sairaalassa, jossa äidin pitää olla muutama yö.
oli yötä mummolassa ja äiti ja isä pakersivat toista synnäriläl. ja vielä jouluaattona. Ei tullut traumoja.
Esikoinen silloin melkein 4v ja meni ekaa kertaa kaverilleen yöksi. Olimme valmistaneet häntä siihen ja lapsi oli erittäin iloinen.
Hän saikin olla siellä kaksi yötä kun synnytys pitkittyi ja isää tarvittiin sairaalassa myös.
Kaverilla yöpyminen ei ollut mikään ongelma vaikka olikin eka kerta.
Anna lapsen viettää enemmän aikaa nyt isänsä kanssa niin että olet taka-alalla tai poissa vähän aikaa.
Ei se etteikö lasta ole yöksi ennen laitettu, vaan se että äidistä tehdään tollanen pilari jota ilman ei muka voi olla onnellinen!
Mä en voi myöskään ymmärtää tätä "äiti on paras ja ainoa mahdollinen hoitaja lapsilleen - rippileiri on liian pitkä aika olla erossa äidistä" -uskontoa. Hoivavietti on ihan kiva asia, mutta miksi kukaan aikuinen ihminen kuvittelee olevansa korvaamaton, kenellekään?
Kotisynnytys 3-vuotiaan avustuksella? Kelpaako isä hoitamaan lasta kun äiti on synnyttämässä? Voiko isä jakaantua kahdeksi - tulla mukaan synnystykseen ja jäädä kotiin 3-vuotiaan kanssa? Voko 2. lapsen jättää synnyttämättä? Ihan oikeasti - get real! Lapset on kestäneet Talvisodan!
Sä seurustelet lapsiesi isän kanssa?
kun toinen syntyi. Lapsi ei ollut aikaisemmin ollut yötä erossa äidistä, mutta silloin oli 5 yötä. Mä itkin sairaalassa ikävääni, mutta lapsihan oli kotona isänsä kanssa. Ei mitään ongelmaa. :-)
On kai hän muuten hoidossa ollut?
Toki olen sitä mieltä, että olet ollut aika kiinni lapsessa, jos hän ei ole yhtään yötä hoidossa ollut. Yksivuotiaan voi jo jättää 1 yöksi, 2 vuotiaan 2 yöksi ja kolmevuotiaan 3 yöksi mummolaan. Kai sulla on hyvä, tuttu hoitaja? Olisi varmaan kannattanut harjoitella yökyläilyä pikkasen aikaisemmin. Nyt lapsi saattaa ajatella, että äiti hylkäsi + toi kotiin uuden vauvan minun tilalleni.