Mikä gynekologinen vaiva tämä voisi olla? tunnistaako joku.
Vaivana jatkuva kutina, kirvely, pienet ja kipeät haavaumat alapäässä. Kutina ei tunnu liittyvän esim kondomin käyttöön (ensin ajattelin kumiallergiaa). Hiivalääkkeitä olen käyttänyt useasti mutta vaiva palaa aina uudelleen. Paras hoito tuntuu olevan säännöllinen rasvaus perusvoiteella.
Alan olla kyllästynyt tähän vaivaan! jatkunut jo vuosia, paitsi ollessani raskaana tai imettäessäni. Ja sama mies, ei tauteja, vuosien ajan.
Vinkkejä??
Kommentit (20)
tää vaiva ollut jo vuosien ajan ja niiden vuosien aikana olen ollut 3 kertaa raskaana ja synnyttänyt, kyllähän herpes olis löytynyt näissä seuloissa silloin.
ap
Ja nuo em. oireet on seurausta niistä.
Ei vaan jostain syystä nyt tokene hoidoillasi.
Oletko saanut suun kautta otettavaa lääkitystä? Joskus hiivatulehdus vaatii suun kautta esim. Diflucania (tai vastaavaa) kuurina, eli pari kolme kertaa peräkkäin noin viikon (tms) välein.
Minulla hiiva aiheuttaa juuri kertomiasi oireita, eikä kunnolla riehaantuessaan taltu ilman suun kautta otettavaa lääkitystä.
Sokeria pois ravinnosta, maitohappobakteereita (tai esim. gefilus-tuotteita) kehiin jne.
no voiko kuivia limakalvoja hoitaa jotenkin, paremmin kuin nyt hoidan? Voinko estää näitä oireita syntymästä? Voiko tästä vaivasta päästä lopullisesti eroon? Miksi mulla on näin kuivat limakalvot? Täytyykö tähän tilanteeseen vain tottua?
ap
vaan käyttänyt ihan perushiivalääkkeitä apteekin hyllyltä. Ruokavalio on hyväkarppausta, joten sokereita tai tärkkelystä en pahemmin edes syö. Gynekologin tarkastuksessa ei ole koskaan löytynyt mitään erityistä. Mutta täytynee ainakin kokeilla tuollaista suun kautta otettavaa kuuria jos se auttaisi, kiitos vinkistä.
ap
Eikös tuohon vaivaan ole joku estrogeeni(?)voide tms? Hormonaalinen vaivahan tuo on jos pysyy poissa raskaus- ja imetysajat.
Estrogeeni auttaa asiaan. Voiteena suoraan kohteeseen.
Mene kunnon gynelle. Sen verran on omakohtaista kokemusta asiasta, että kuulostaa vahvasti hiivalta tai matalalta hormonitasolta. Eli voit saada hiivaan estolääkityksen (just se suun kautta otettava vaihtoehto, esim Diflucan tai Sporanox)), limakalvojen kuntoa voidaan parantaa paikallisella estrogeenivalmisteella (Vagifem-puikko). Iltaisin sun kannattaa käyttää Ceridal-öljyä, suihki sitä sisemmille häpyhuulille ja emättimen suuaukolle. Hoitaa limakalvoja myös.
..ja käytät varmaan hormonaalista ehkäisyä?? Mulla samanlaista vaivaa vuosia vuosia sitten kun söin e-pillereitä. Ei kuule auttanu suun kautta otettavatkaan lääkkeet kuin muutaman päivän ja vaiva palasi aina! Oli todella rasittavaa. Sitten lopetin e-pillerit ja vaiva loppui aivan saman tien eikä koskaan tullut takaisin. Sen jälkeen olen saanut 2 lasta eikä hiiva vaivannut raskaus- eikä imetysaikana. Eli ekana lopeta hormonaalinen ehkäisy ja keksi joku muu tilalle jos ehkäisyä tarvitset.
ennen pillereitä en edes tiennyt mitä hiiva on. Hormonikierukka minulle on kyllä sopinut hyvin eikä hiivatulehduksia ole ollut.
Sorry, en tahdo pelotella, mutta on olemassa limakalvoja piinaava ihotauti nimeltä valkojäkälä, googleta.
Aiheuttaa juuri kuvailemasi tyyppisiä oireita. Kuivattaa, jäytää, aiheuttaa haavaumia, muuttaa alapään ihon hauraaksi. Ja toistuvasti haavautuville alueille voi aiheuttaa solumuutoksia. Hoitokeinoa ei ole, mutta Ceridal ja perusrasvat helpottavat oireita.
Todetaan koepalasta, kysy gyneltäsi, olisiko syytä saada lähete genitaalialueen vaivoihin erikoistuneelle ihotautilääkärille.
ja kerrot käyttäväsi niitä useinkin??? Nuo lääkkeet tappavat myös oman floorasi ja hiiva palaa aina vain useammin...... Sori.
Ethän käytä myöskään zeoliittia pesuaineissa? HAjusteista puhumattakaan?
PAljonko pesuainetta laitat koneelliseen pyykkiä jossa pikkuhousutkin?
Käytätkö jatkuvasti pikkuhousunsuojia?
Sinun olisi pakko päästä kierteestä eroon miedoilla apteekin kapseleilla joissa vain maitohappobakteeria ja sitten luonnonkeinot eli isumakylpyjä jossa loraus Molkosania.. Piimäkylpyä...... Ruokavalisota KAIKKI sokerit, jauhot, kuviatut hedelmät hunaja...... pois.......
Näitä kaikkia kun jakasiist toteuttaa niin pääsisist hiivakierteestä luonnollisesti eroon (mikäli kyse hiivasta siis)
Otatin pois ja ei ole enää niin kuivat limakalvot! Vaikutti myös esim. nenän limakalvoihin. Oireisiin ceridal-öljy on parempi kuin perusvoide, koska perusvoide on turhan rasvaista. Apteekista tämä neuvo.
estrogeenipuikkoja voisi kokeilla tai sitten niitä maitohappobakteeripuikkoja
Pakko lisätä ikivanhaan ketjuun kommentti, josko joku vaivasta kärsivä löytäisi sen avukseen. Eli hyvin yleinen tällaisen vaivan aiheuttaja on alapään streptokokki. Asia on helppo tarkistaa labran tekemällä pyyhkäisynäytteellä. Valtavan iso osa meistä kantaa streptokokkia oireettomana ja joskus se sitten puhkeaa vaivaamaan. Vaivaa hoidetaan antibiooteilla.
Onko ihottuma nimenomaan ulkosynnyttimissä ja peräaukonympärillä?
Minua on hoidettu hiivatulehduspotilaana monen vuoden ajan ja saanutkin usein apua Pevisone-nimisestä voiteesta, hetkellisesti. Canestan-voide suorastaan pahensi tilannetta.
Nyt pinna tuli täyteen ja hakeuduin ihotautulääkärille. Tutkittuaan ulkosynnyttimen ihon hän epäili valkojäkälää. Hän kirjoitti kuuriksi vahvaa kortisonivoidetta kahden kuukauden ajaksi vuoroviikoin. Jos oireet eivät helpota tai uusivat, otetaan ulkosynnyttimen ihosta koepala ja varmistetaan valkojäkäläepäily.
Tiedän miltä sinusta tuntuu jatkuva kutina ja kirvely.Yötkin menee toisinaan raapiessa.Pirullinen vaiva. Käy ihotautilääkärin juttusilla jos olet kärsinyt vaivasta jo useamman vuoden. Tsemppiä sinulle!
[quote author="Vierailija" time="09.04.2009 klo 13:35"]
Vaivana jatkuva kutina, kirvely, pienet ja kipeät haavaumat alapäässä. Kutina ei tunnu liittyvän esim kondomin käyttöön (ensin ajattelin kumiallergiaa). Hiivalääkkeitä olen käyttänyt useasti mutta vaiva palaa aina uudelleen. Paras hoito tuntuu olevan säännöllinen rasvaus perusvoiteella.
Alan olla kyllästynyt tähän vaivaan! jatkunut jo vuosia, paitsi ollessani raskaana tai imettäessäni. Ja sama mies, ei tauteja, vuosien ajan.
Vinkkejä??
[/quote]
Herpestä ei automaattisesti testata, pitää katsoa vasta-aineet yksityispuolen labrassa.
koska, oikeasti, sama mies eikä tauteja jo 15 vuoden ajan. Ei sivusuhteita.
Limakalvot on tosi kuivat ja ärtyisät, mutta jokuhan tän aiheuttaa. Mikä kumma?
ap