Miten te kehtaatte tehdä abortin esim. vauva numero
kolmosen tai nelosen kohdalla kun esim. lestat pärjäävät paljon isompien perheiden kanssa?
Kommentit (9)
joista kolmas on pilleriraskaus eli ei suunniteltu...jos ehkäisy vielä pettäis, niin harkitsisin aborttia, en jaksaisi yhtään enempää lasta.
Nyt odotan neljättä ja vanhin on neljä. Kolme edellistä oli suunniteltu mutta tämä neljäs "vahinko". Kyllä meitä moni varmaan L-positiiviseksi luuleekin kun en käytä korviksia ja kaikki meikkien hujutkin ällöttää vaikka käytän normaalisti todella laadukkaita meikkejä. Kyllähän se työmäärä hirvittää, mutta nyt huvittaa, kun liikumme koko porukalla kaupungilla niin kyllä saamme katseita peräämme, kun kolme pientä ja rouvalla maha pullottaa. Mutta mieluummin kestän ihmisten katseet ja puheet kuin keskeytyksen. Mutta minä en tuomitse muita keskeytyksen tehneitä. He kantavat omaa taakkaa hautaansa saakka niinkuin minäkin omaani.Itse olen osaltani oman tieni valinnut. Mieluummin raadan nyt ja lepään sitten vanhempana omatunto puhtaana.
Parempihan se toki olisi kaikkien kannalta, että lapsi syntyisi ei-haluttuna perheeseen, jossa kenelläkään ei olisi energiaa tälle lapselle. Että kyllä se abortti vain on kertakaikkisen väärin. Hyihyi.
Juuri näin. En halua uskoa ihmiseen, joka menee ja tekee abortin ikään kuin ohimennen. Uskon, että siellä on takana aina raskas päätös ja edessä pakko elää tehdyn päätöksen kanssa. Abortin tehnyt harvoin tarvitsee ulkopuolisten tuomioita.
Että jos vaihtoehtona on perheen ajautuminen ylitse pääsemättömään kriisiin ja lasten pikainen huostaanotto väsymykseensä pimahtaneilta vanhemmilta tai abortti... Miksi tällaista täytyy edes perustella?
Lääketieteellinen toimenpide kuten juurihoitokin.
En vaan halunnut äidiksi 16-vuotiaana enkä toisaalta neljättä lastakaan, joten kävin Kättärillä. Enkä ole tästä tilivelvollinen kenellekään, enkä myöskään "kanna taakkaa loppuelämäni", kuten joku kirjoitti. Pikku juttu, se hammaslääkärikäynti oli pahempi.
Miten muuten kehtaat kysellä ja arvostella ihmisten henkilökohtaisia asioita?
Mutta koska sen raskauden aikana jäin yksin ja elämä muutenkin rankkaa, niin varmasti tekisin jos vahinko vielä sattuisi käymään.
ja mitä tekemistä sillä on edes sen kanssa, kuinka mones vauva olisi tulossa. tekeehän moni jo vauva nro 1 ja 2 kohdalla abortteja ja ihan sama toimenpide ja lopputulos niilläon. ei se sikiö siellä kysele, että kuinka mones olen.
mitä jotkut lestadiolaiset tekee kun päätän lapsiluvusta?
mutta kaikki eivät välttämättä halua sitä kolmatta tai neljättä lasta. Lestadiolaisille se käsittääkseni on tärkeä juttu saada ja kasvattaa paljon lapsia.