Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

raskaus ja antibiootit!?

Vierailija
18.07.2009 |

hei!



olen viikolla 13 raskaana ja käytännössä ollut koko ajan kipeä.



Söin 10 päivän v pen 1500 kuurin ja heti perään sain tulehdukseen kefexin 750 7päivän kuurin.



Nyt huoli vauvan hyvinvoinnista on kamala!



onko kukaan muu joutunut hevoskuurille ollessaan raskaana ja onko vauvalle koitunut siitä haittaa?



Olen todella kiitollinen vastauksista, sillä hypin käytännöllisesti katsoen seinille.



Kiitos niille, jotka vaivautuvat vastaamaan.



Niina

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska todella monet joutuvat syomaan ab-kuurin tai toisenkin (ja monia muitakin laakkeita) raskaana, ja jos laakari on tietaen raskaudestasi ne maarannyt niin kaiken pitaisi olla kaiken jarjen mukaan ok. MUTTA jos haluat lisaa mielenrauhaa niin googlaa vaikka HUS:n "teratologinen tietopalvelu" ja kysy sielta (ovat tosin avoinna vain arkipaivisin eli joudut odottamaan maanantai-aamuun), saat luotettavan vastauksen juuri noista laakkeista. Se on koko maan kattava tietopalvelu laakkeisiin ja raskauteen/imetykseen liittyen.

Vierailija
2/3 |
18.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipeä. Toisessakin olin välillä sairas, mut tää kolmas vei kyllä voiton...6 tautia 9kk aikana! Tiesin olevani raskaana kun sairastuin korvatulehdukseen ennen testin tekoa. Kaikki tautini eivät onneksi tarvinneet lääkettä kun mukana oli 2 mahatautiakin :-( Kamalaa raskausaikaa ja siks meidän lapsiluku onkin nyt täynnä. Syö vitamiini-hivenainelisiä, jotka ovat raskaana olevalle tarkoitettu sekä tietty maitohappobakteereita, jotka tuovat vastustuskykyä.

Tuskin noista kuureista haittaa on sillä aina sanotaan et on tärkeää että äiti on terve, joskaan eipä niitä turhaankaan mielellään syö.

Tsemppiä sulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

raskausaikana syömään monen monta antibioottikuuria.Lääkäri vakuutteli et ei vauvalle haittaa.Että isompi haitta jos ei hoideta.Ja terve poika syntyikin:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi neljä