Ihme tauti meidän muksuilla,onko muilla ollu tätä?
Meidän 4lasta on kaikki käyneet nyt läpi saman taudin, tänään sairastui neljäs. Ihan parissa tunnissa nousee ykskaks 39kuume, sitten lapsi oksentaa rajusti yhden kerran (yrjö on tullut jokaiselta siis aivan lentämällä) ja on sen jälkeen pari päivää kuumeessa. Ei enempää oksentamista,ei ripulia,ei nuhaa,yskää ym. Vain toi yksi oksu ja kuume. Parin päivän välein on lapset sairastuneet,vanhempiin ei ole toistaiseksi iskenyt, aika ihme tauti minusta. Onko muilla ollu vastaavaa?
Kommentit (4)
Noroa on veikattu, nopea tauti etenkin lapsilla.
Juuri tuollainen tauti jyllää siellä. Oliko nyt perjantaina peräti 2 lasta 15 lapsesta hoidossa. Muista ryhmistä en tiedä, mutta hiljaista oli koko viime viikon, n. 1/3 lapsista hoidossa ja nekin jo taudin sairastaneet.
En tiedä miksi meidän lapset on siltä säästyneet. Olen koko viikon odottanut, että koska kuume nousee lapsille.
Itselleni taas kuumetta nousi vähemmän, mutta oksensin ja ripuloin kolmatta päivää. Noro-virus kai. Iski tosi äkkiä, kiitin onneani, että alkoi mulla yöllä, etten ollut aamulla lähtenyt jo töihin (miehen piti jäädä sairaiden lasten kanssa.) En tajua, miten olisin päässyt sieltä töistä pois, jos se olisi alkanut siellä!
ja pari kertaa oksensi aivan hirveet laatat. Pari päivää kesti kuume. Tasan viikon päästä sairastui tytär, myös 38 kuumetta, mutta ei oksentanut. Mulla oli eilen aivan kamala oksetusolo, ei muuta. Ja tänään tuntuu sit olo kuumeiselta.
Lääkärissä sanottiin tälläistä olevan todella paljon liikkeellä.