eI HERRANPIEKSUT, VÄHÄNPÄ TOI mARJO-KULTA KESTÄÄ!!!
Kohu vei voimat
12.4.2008 5:30
Marjo Matikainen-Kallström tunnustaa, että ei ole pystynyt tekemään töitä epo-väitteiden takia.
POLIITIKKO Marjo Matikainen-Kallström työskentelee muun muassa eduskunnan talous- ja tulevaisuusvaliokunnissa. (ARTO TULIMA)Entinen huippuhiihtäjä ja olympiavoittaja Marjo Matikainen-Kallström, 43, on pahoillaan hänen ympärillään pyörivästä doping ja epo-väitteistä.
Kokoomuksen kansanedustaja myöntää, että viimeiset päivät ovat menneet Nelosen urheilu-uutisten julkaiseman epoväitteen selvittelyssä. Väitteen mukaan epopullo oli Matikaisen pöydällä harjoitusleirillä 1988.
Onko epo-kohu vaikuttanut työhönne kansanedustajana?
- Totta kai. Ei tässä ole töitä pystynyt tänään tekemään. Yhteydenottojen määränkään takia. Mä olen saanut erittäin paljon positiivista tukea, josta olen erittäin iloinen.
Suomen olympiakomitean varapuheenjohtajana toimiva Matikainen haluaisi, että epo-väitteiden esittäjät tulisivat julkisuuteen tietojensa kanssa.
- Totta kai toivon, että he tulevat esiin omilla kasvoillaan, Matikainen huokaa.
" Perätön tieto"
Kansanedustaja harkitsee edelleen oikeusprosessiin ryhtymistä. Se vaatisi rikosilmoituksen tekemisen esimerkiksi kunnianloukkauksesta tai perättömän tiedon levittämisestä. Mahdollinen oikeusprosessi antaisi pisteen julkisuusmylläkälle.
Koetteko, että mainettanne liataan tahallaan?
- Olen sen sanonut jo aikaisemmin. Tässä on perättömästä asiasta kyse. Ihmettelen syvästi.
Lue Matikaisen haastattelu kokonaisuudessaan viikonvaihteen Iltalehdestä.
että hankala tehdä töitä kun kyselyjä tulee koko ajan. Kannattaisko opetella lukemaan...
Vierailija: