naamiaiset, teemana 60-luku, MITÄ ihmettä
pukisin sinne mieheni kanssa..
Auttakaa epätoivoista. =/
Kommentit (11)
mitään merkkihenkilöitä tarkoitetaan, mutta jos vaikka katselet varhaisia Beatleskuvia, niin saat tyylistä vähän vinkkejä. Mini teki tuloaan 60-luvulla, joten sen pohjalta voit alkaa itsellesi rakentamaan. Irtoripset ja kunnon kampaus, tilaa vaikka aika jostakin jos raaskit...
hyvin yksinkertainen, kapean a-linjainen, graafinen mekko ja saappaat.
60-luku suosi sekä voimakkaita, kirkkaita värejä että graafisen mustavalkoista värimaailmaa. Asut saattoivat olla kokomustia tai -valkoisia, tai esim. erilaisilla pallo- tai kukkakuvioilla kuvioituja. OP-tyyli eli " optinen muoti" toi vaatteisiin ja asusteisiin graafisuuden lisäksi läpinäkyvää muovia, vinyyliä ja keinonahkaa. Tekokuidut olivat hyvin suosittuja helppohoitoisuutensa vuoksi. Lisäksi nuoriso suosi mm. vakosamettia.
50-luvulla alkanut rento, unisex-henkinen farkut + t-paita -tyyli jatkoi edelleen suosiotaan. Minihameiden ja mikrojen kanssa saatettiin käyttää täyspitkää takkia tai esim. puolipitkää liiviä. Kengät olivat pyöreä- ja leveäkärkisiä, matalahkoja tai sitten esim. alaspäin levenevällä korolla varustettuja. Saapikkaat tulivat muotiin; ne olivat kapea- ja pitkävartisia. Suosittuja olivat myös varvassandaalit. Tyylikäs olkalaukku oli yksi vuosikymmenen uutuusasusteista.
Naisten hiukset olivat lyhyehköjä ja kampaukset pallomaisia. Vaikutelman aikaansaamiseksi käytettiin runsaasti lakkaa, tupeerausta ja irtohiuksia. Pantoja käytettiin paljon. Meikissä pääpaino oli silmämeikissä; paksut kissamaiset rajaukset yläluomella ja reilusti ripsaria. Luomet ja kulmat jätettiin vähemmälle huomiolle ja huulissa käytettiin vaaleita nude-sävyjä.
Nuorekkuus oli 60-luvun pukeutumisen avainsana. Ja vaikka muoti liittyikin olennaisesti nuorisokulttuuriin, se saavutti kaikki ikäryhmät. Suoraan lainattuna " kalliit minkkiturkitkin katkaistiin minimittaisiksi, oli kantajan ikä tai olemus millainen vain" . Monet perinteiset pukeutumistavat alettiin kokea vanhahtavina ja juhliinkin saatettiin pukeutua arkisen tyylisesti. Arkisia malleja ja linjoja kompensoitiin laadukkailla ja hienoilla materiaaleilla.
Katso Sydämen asialla -sarjaa, sieltä saa vinkkejä.
on hyvä idea hakea divarista 60-luvun lehti (maksavat yleensä euron kpl). Siellä paljon kuvia, joista saat nopeasti ideat naamiaisiin: tukka, vaatteet, kengät, meikki.
Vierailija #17:
Voikohan Twiggyksi pukeutua jos mitat on 165/115?
ajattelin lähinnä että tajuaakohan sitä pointtia näillä mitoilla kukaan että olen juuri Twiggy enkä vaan joku 60-luvun matami..
No yrittänyttä ei laiteta.
ja 19 ei muuten ollu ap.
Mitat mulla ei ihan noin muhkeat ole, vaikka en mikään lintu ole minäkään. Siksi vähän vierastan tuota mini tyyliä..
-ap-
Ja minihameen päälle voi aina laittaa pitkän villatakin. Parempi ehkä kuitenkin on, että menette miehenne kanssa jonnekin kirpparille ja katsotte, mitä päällenne löydätte. Hauskoja juhlia!
jo 60-luvulla oli kummituksia..
Todennäköisemmin tuossa tarkoitetaan että voisi pukeutua joksikin 60-luvun " merkki" henkilöksi.
Joku laulaja, näyttelijä, presidentti...