Lue keskustelun säännöt.
sun lapset saa siis 9 ja 10 kokeista aina (toinen ketju) - kyselisin että millä luokilla ovat? täällä sama
20.02.2008 |
jutta ALAASTEELLA kun olivat. Poika joka nyt ysillä sai aina 8-10 ja tyttö joka nyt seiskalla 9-10 koko alaasteen. Mutta niin kuin odotinkin alamäki alkoi kun menivät yläasteelle. Nyt pojan numerot ovat 6-7 ja tytön 7-9. Odotan pelolla pikkuveljeä joka nyt kuudennella ja saanut aina " vain" 6-8 että mitä sitten kun astuu yläasteen maailmaan? Et ei kannata huuda hep liian nopsaa, alaaste on pikkujuttu.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mun lapsi ei nyt saa mitään numeroita vielä, mutta kommentoisin, että eipä tuo syöksy yläkoulussa ole välttämätön, tunnen tosi monta poikaa (ja tyttöäkin), jotka ovat koko yläasteajan saaneet pelkkiä kiitettäviä ja samoin on jatkunut lukiossakin.
Ala-asteen hyvä menestys ei välttämättä korreloi kovin paljon minkään muun kanssa, mutta ei välttämättä yläastekaan. Yläasteella saattaa ihan hyvin varsinkin pojilla olla melkoinen notkahdus, mutta pojat usein kirivät sitten tyttöjä kiinni, kunhan mennään lukion loppuja luokkia kohti ja yliopistomaailmaan. Poikkeuksiakin on, mutta se lienee selvää, että tyttöjen ja poikien murrosiät osuvat yleensä vähän eri paikkoihin ja osalla se murrosikä näkyy koetuloksissa ja osalla ei. On myös syytä muistaa, että eri opettajien arviot eivät välttämättä ole mitenkään vertailukelpoisia keskenään. Ja vaikka lopullinen arvio olisi suht sama, niin koearvosanat voivat olla taas erejä.