Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun 17v hölmöilee ja sotkee asiansa, onko vika lapsen vai vanhempien?

Vierailija
26.12.2007 |

Tuon ikäinenhän alkaa olla lähellä täysi-ikäisyyttä, mutta mutta...



mitä mieltä olette? omia kokemuksia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu, että jotkut sotkee asiansa, vaikka vanhemmat olisivat tehneet mitä. Toisten vanhempia ei taas edes kiinnosta, mitä lapsensa tekevät.

Vierailija
2/4 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

asioitahan menee pieleen ja sotkuun ihan vahingossakin, joskus myös olosuhteitten takia.



17-vuotias on jo niin iso, että pystyy tekemään tyhjäksi kaikki vanhempien sa yritykset, mutta ei niin iso, että pärjäisi ilman vahenpiensa tukea. Syy on yleensä molempien.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin syvällisemmät syyt vanhemmissa ja kasvatuksessa. Tuon ikäisen pitää itse vastata tekojensa seurauksista. Mahtavaa, jos vanhemmat pysyvät olemaan henkisenä tukena ja rakenatvasti keskustelemaan nuoren kanssa.

Vierailija
4/4 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rangaistuksilla tarkoitan esim. kuukausirahan poistamista, puhelinlaskujen maksamatta jättämistä, harrastusten maksamatta jättämistä tms., jos nuori ei tee kotona osaansa kotitöistä, toimii vastoin kodin pelisääntöjä, saa huonoja arvosanoja opinnoissa silkkaa laiskuutaan jne.?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kolme