Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käytän lapsella emlaa ja ylpeä siitä!

Vierailija
07.09.2007 |

Lapselta otetaan verikokeita 1-2 viikon välein, joka ikinen kerta olen emlalla puuduttanut, aina on näyte saatu kerralla otettua eikä lapsi edes itke kun tietää ettei satu.



Ja ihan täyttä kukkua tuo kuulemma on että emla kadottaa suonet, pöh pöh. Kyse on vaan siitä että joillakin suonet katoaa helpommin muutenkin kuin toisilla eikä emla siihen vaikuta. Meillä onneksi " hyvät" suonet tuota näytteenottoa ajatellen.



Ja emlan käyttöohjeesta: verikoetta varten emlaa tulisi pitää iholla 1 tunti vähintään (meillä 1,5h on ollu hyvä aika jollon kipua ei tunnu lainkaan) ja ei ole mitään aikaa että milloin pitää ottaa pois ennen näytteenottoa, me ollaan otettu näytteenottohuoneessa eli just ennen pistämistä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mun lapset pelkää verinäytteen ottoa, eivätkä valita sen koskevan, vaikkei mitään emloja käytetäkään.

Vierailija
2/3 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikilla lapsillani on ihan normaali kipukynnys, eivätkä aina edes huomaa, että pistetään! Ikinä ei ole itketty, oltu hysteerisiä. En ole sitä hysteriaa luonut. Kyynärtaipeesta otettaessa on tullu huutoa ja se tuntuu mustakin ilkeeltä, mutta eniten taitaa lastani hirvittää ne kiinnipitävät hoitajat ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se, kun on laastari ja he jotenkin tulkitsivat sen niin, että jos on iso laastari on myös paha pipi. Sen verran pieniä ovat/olivat vielä, ettei mitkään selittelyt auttaneet. Seuraavalla kerralla mentiinkin ilman Emlaa ja eivät olleet moksiskaan pistosta. Kiinnipitämisestä eivät kyllä siinä tilanteessa pidä!