Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miten tehdään uuniriisipuuro?

Vierailija
02.07.2006 |

tai miten tehdään riisipuuro kattilassa niin ettei se pala pohjaan?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riisipuuro uunissa 4 annosta



7 dl rasvatonta maitoa

3 dl vettä

2 dl puuroutuvaa riisiä

ripaus suolaa



1 tl margariinia vuoan voiteluun







Voitele uunivuoka margariinilla. Kaada maito, vesi ja riisit vuokaan ja ripottele päälle suolaa maun mukaan. Paista 175°C:ssa 1-1.5 h. Nauti puuro kanelin tai marjakeiton kera.



t. 2

Vierailija
2/4 |
02.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista voidella vuoka tosi hyvin, ja käytä varmasti tarpeeksi suurta vuokaa, ettei puuro uunissa paisuessaan tulvi uunin pohjalle. hankala siivota. ei se kauheesti turpoa mutta vähän kummiskin.



en tiedä miten maitopuurot saa tehtyä ilman pohjaanpalamisia. paitsi uunissa, se sentään on helppoa ja yksinkertaista. luulen että liedellä valmistettaessa hyvän puuron salaisuus on paksupohjainen tai vesihaudekattila. jotkut kuulemma tekee niin että keittävät puuron reilusti veteen ja lisäävät lopuksi maitojauhetta. mutta en sitten tiedä onko lopputulos minkämoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta kyljessä olevalla ohjeella ei tule niin hyvää kuin kattilassa keitetyllä ja samaa mieltä moni muukin. Uunissakin saa hyvää, mutta pitää hauduttaa pidempään ja jos sitä tekee ilman, että nestettä lisää suhteessa, niin kuivaa tulee. Tässä moneen kertaan kokeiltu ja takuuvarma resepti:



Voideltuun vuokaan 2,25 dl puuroriisiä, 1,5 l maitoa ja 1 tl suolaa. Uunissa 175 asteessa 2 tuntia.

Vierailija
4/4 |
18.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi viisi