Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva painosta kysymys:

Vierailija
09.05.2007 |

Kuinka herkästi neuvolassa sanotaan, jos vauvan paino on on noussut liikaa ja vauva ehkä painaa " liikaa" ?



Kysyn tätä siksi, koska meidän tyttövauva (6kk) on aika tuhti tytsä, ja vauvan isukilla on ylipainoa ollut aina ja emme halua, että tyttömme kasvaa samaan tilanteeseen.



Tyttö syö hienosti soseita ja rintamaitoa =)



EN todellakaan ole mitenkään laihduttamassa lasta tai rajoittamassa ruokailuja! Haluan vain että asiasta sanotaan suoraan ajoissa minulle, jos tyttö on liian tuhdissa kunnossa. Neuvolan täti aina kehuu hirmuisesti kuinka hienosti tyttö kasvaa..kai hän sanoisi suoraan jos tyttö kasvaisi liian reippaasti?



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasta, kun imetys päättyy ja etenkin kun liikkuminen lisääntyy, " lihavuuteen" kiinnitetään huomiota.



Minkä kokoinen tyttönne on?

Vierailija
2/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tissimaitoa on herkuteltu :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä murehdi turhasta. Luvut tasoittuvat lapsen lähtiessä liikkumaan. Meillä samoilla lukemilla huidellut tyttö sairastui rankkaan vatsatautiin, jolloin oltiin iloisia, että oli silloin vähän " vararavintoa" matkassa.

Vierailija
4/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma lapseni oli vauvaiässä todella tuhti: Paino meni käyrien yläviivoja pitkin. Paino kuitenkin tasaantui, kun lapsi alkoi liikkumaan. Teilläkin varmasti käy niin. Joten älä ole huolissaan!

Vierailija
5/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huolestumaan voit alkaa vasta 1-1,5 vuoden kuluttua.

Vierailija
6/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva oli syntymän jälkeen viikon lastenosastolla, missä sai pullosta maitoa niin paljon kuin napa veti. Siinä vaiheessa kun hän 3 päivän iässä söi kerralla 150ml ei minulla ollut edes maito noussut. Kyllähän se pienen vatsa venyy ja paino nousee. Oli 8 päivässä noussut yli 500g.

En ottanut lääkärin kommenttia huomioon, vaan syötin lastani, kun hänellä oli nälkä.

Kun hän oli 3kk pääsimme korvikkeesta eroon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka lapsi oli vauvana pyöreä, ei sitä enää huomaa. Liikkeelle lähtö tasoitti painon. :)

T.7

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kuusi