Voiko olla vauvalla vatsatauti näin lievänä???
Meillä perheessä ollut vatsatautia, ilmeisestikin tätä nyt riehuvaa noro-virusta. OIreet olleet hyvin vaihtelevat.
Yhdellä lapsista oli puolitoista vuorokautta ripulia, ei lainkaan oksentelua.
Toisella lapsella yhden yön aikana 4 oksennusta eikä muuta.
Itselläni tauti kesti yhteensä neljä päivää, kaksi päivää oksentelua ja toisena oksentelupaivänä alkoi ripuli joka kesti kolme päivää.
Vauvalla, 3kk, tuli eilen vaippaan kahdet ikäänkuin " märät pierut" eli vaipassa oli pieni märkä kakkaläntti, sellaisia ei koskaan ennen ole tullut, lisäksi kakkasi kerran yhdet isot aika löysät kakat, mutta ei mitään ripulikakkaa ja illalla sylissä ollessa pulautti yhden aika vauhdilla tulleen puklun jota voisi kutsua oksennuksesksi, yleensä ei edes paljon puklaa ja tuolloinkin oli syönnistä jo kolme tuntia, yleensähän puklu tulee heti syönnin päälle.
Sen jälkeen ollut ihan ok, syönyt hyvin eikä ole ollut mitään oireita.
Olisiko mahdollista että tauti olisi vauvalla mennyt näin lievänä vai mahtoiko tuo olla tautia lainkaan eli onko vielä kenties tulossa?
Onko kokemuksia?
Kommentit (2)
Hieman näet huolettaa se mahdollisuus että jos vauva oikein rajusti sairastuisi, meillä keskimmäinen oli kuukauden iässä ripulin takia 5 päivää sairaalassa.
ap.
eka kerrallakin imetetty selvisi 2h oksentelulla