mitä teet, jos näet läskin jumpassa ja jos hänellä ei ole edes kunnon varusteita
kuten esim. asiallista juomapulloa tai aerobic-tossuja??
Kommentit (25)
jää hyvä fiilis ja tulee jatkossakin.
Muilla on joku hieno adidas tmv juomapullo ja mä käyn bilteman pullon kans...
Eikö se ole hyvä vaan että lihavakin uskaltaa liikkua? Ei mulla oo aikaa kytätä muita liikkuessa.
Saattehan te ihmetellä miksi läskit ei liiku kun olette kyttäämässä ja arvostelemassa...(kyllä olen lihava ja aloittamassa jumpan osana elämntapojen muutosta).
...ja toivotan tervetulleeksi jumppaan :)
Samalla harmittelen että on se kyllä paskamaista, ettei kunnon liikuntavarusteita tehdä kovinkaan paljoa isokokoisina, itsellekin oli tuskaa löytää sopivia kun menin ekaa kertaa salille yli satakiloisena. Jos hän näyttää olevan eksyksissä tai pihalla, neuvon todennäköisesti ystävällisesti, kuten minuakin neuvottiin.
Ja juomapullolla ei mun mielestä ole mitään väliä, ihan hyvin minäkin olen laihtunut 20 kiloa käymällä jumpassa sen vanhan limupulloni kanssa. Ällöttää ne kuolakorkkipullot, joihin jää ties mitä räkää ja hikeä siihen korkkiin.
Siis outo kysymys taas. mitä pitäis tehdä? keskityn omaa jumppaamiseeni
ja tiedän, että kahden kuukauden päästä näytän paljon paremmalta! Tosin se vesipullo taitaa olla se sama...
Jos olen ostanut yksityistunnin niin pidän kyllä älinää, mutta siihen ei vaikuta siipeilijän koko.
Viime kesänä yks tuttu juoksi 100 km ultrakisan halpa t-paita päällä ja läskiäkin sillä naisella oli. Juomapulloina näkyi olevan fun-light pulloja.
Ja että hienoa, ettei sen tekosyyn varjolla jäänyt kotisohvalle odottelemaan kuntoiluvehkeiden hankintainspiraatiota.
Maksaa kalliit varusteet ennen kuin saa edes uutta lajia kokeilla? Jos laji ei olekaan oma juttu? Tosi PINNALLISTA ajattelua aloittajalta, että harrastus on välineistä kiinni. Jos tukevampi aloittaja innostuu lajista, hän voi mielenkiintonsa mukaan hankkia paremmat välineet tai olla hankkimatta. Mitä se ap:lle kuuluu? Menikö hieno status hienosta harrastuksestasi, kun ei kaikki olekaan trimmejä ja vimosen päälle muodikkaita?
ja katoin että pirun hyvin jaksaa painaa - hyvä tsemppi päällä ja hikeä puskee ;)
vaan kaivaisin kommarin esiin ja naputtelisin aloituksen heti.
ja osoittelisin sormella tietenkin!
mulle on ihan sama kuka pomppii ja missä ja minkälaisissa vaatteissa
Ai mitäkö tekisin, jos näkisin läskin jumpassa. Voi tsiisus, mikä kysymys. Keskittysin omaan jumppaamiseeni, enkä toisten arvosteluun. Mua kun ei liikuta pätkääkään miltä toiset näyttävät, on tässä elämässä ehken vakavampiakin murheita mietittävänä.
mikä sattuu mukana. Aerobic-kenkiin kannattaa kyllä satsata liikkumisen mukavuuden ja nivelienkin vuoksi, jos laji inspiroi (body pumpissa pärjää kyllä huonommillkin, kun pitoa riittää ja body balancessa ei tarvitse kenkiä ollenkaan). En kylläkään tuijottele toisten jalkineita.
Ylipainoon tuskin kiinnitän huomiota; hyvä vaan, jos jumppa maistuu! Tunneillä käy kaikenkokoista ja -näköistä porukkaa.
Terv. 10 vuotta jumppiin koukussa jo ollut av-mamma
Vierailija:
kuten esim. asiallista juomapulloa tai aerobic-tossuja??
alle puolentoista tunnin treenissä pitää juoda! Ihan kuin normaalikuntoinen ihminen sinne kuivuisi.
vaikka ei nyt noin teknisesti olisi kuivumisen partaalla.
Vierailija:
alle puolentoista tunnin treenissä pitää juoda! Ihan kuin normaalikuntoinen ihminen sinne kuivuisi.
tuhisee äänekkäästi.