Ex ei palauta avainta, mikä avuksi?
Tapailin miestä 3 kk. Hänellä oli lupa ottaa avaimeni käyttöön silloin, kun hän ulkoilutti koiraani, ei muutoin.
Erinäistä syistä johtuen jätin hänet ja nyt hän ei suostu palauttamaan avaintani!
Ero oli " nätti" , hän oli kyllä rikki, koska oli rakastunut, mutta siis ero oli siisti, koska kumpikaan ei loukannut toista tms.
En todellakaan tiedä, mitä hän avaimellani tekee ja miksi.
Hän ei enää vastaa viesteihini, eikä puheluihini. Viikko sitten hän jälleen kerran lupasi avaimen palauttaa, mutta eipä palauttanut, eikä tosiaan nyt vastaa enää yhteydenottoihini, jotka avainta koskevat.
Haluan avaimeni heti itselleni, mutta millä hel*etillä???
Ei minulla ole varaa vaihtaa vuokrakämpästä lukkoja (160¿) ja poliisilla kestää varmasti 10 vuotta asian selvittäminen, koska poliisilla jo eräässä, paljon vakavammassa asiassa olen asioinut ja asia eteneminen kestää keveät 6 kuukautta.
En minä halua asua kotonani niin, että jollain ihmisellä on avaimeni...en ole ikinä edes vara-avainta kenellekkän antanut. Entäs, jos mies varastaa esim tietokoneeni ja myy sen...tai tulee joku kerta kännissä pahoinpitelemään minut??
Siis millä saan avaimeni pois? Puheluihin tai viesteihin mies ei vastaa, oveansa ei avaa.
Nim: neuvoton
Kommentit (9)
nyt ekaks hankit vaikka turvalukon rautakaupasta heti ekaks huomenna aamulla että oot turvassa esim yöllä nukkuessasi sitte vaan lukot vaihtoon. toivottavasti saat pian uudet
execk avainta ei voi niin vaan teettää. Oletko vuokralla kaupungilla vai yksityisellä?
Jos jotain viedään, ei tarvitse olla edes exäsi, niin kukaan ei korvaa menetystä ei edes vakuutus!!
on abloy, sellianen mustapäinen, josta olen ymmärtänyt, ettei niitä ainakaan lisää saisi teetettyä ilman vuokranantajan lupaa, joka minulla siis on valtio.
Niin lukkojen vaihto/sarjoitus, tai mikä lieneekään maksaa 160 euroa, enkä todella pysty sellaista summaa mistään kasaan saamaan. Olen kyllä töissä, mutta harjoittelijana, näinollen vuokran jälkeen jää rahaa alle 600 euroa...kun tuosta maksaa laskut ja sapuskat, sekä työmatkakulut, ei todellakaan jää rahaa lukkojen laittoon.
Jos jäisikin, lukot laitettaisiin heti kuntoon, mutta kun ei jää. Lompakossa on 5 euroa rahaa tulee seuraavaksi ensi tiistana.
Kaipa sitten ainoa keino on ottaa poliisiin yhteyttä ja kysyä sieltä, että mitä ihmettä voin tehdä...
välittömästi. Luulis, kun poliisilla uhkailee, niin äijä tuo avaimen takaisin.
että ei anna näköjään muuta mahdollisuutta, kuin mennä huomenna poliisin puheille...mutta ei näy avaimia, eikä kuulu yhteydenottoja...
pääset pohtimasta, ja kaikesta riesasta. selviät jotenkin.
näin varsinkin jos epäilet toisen rehellisyyttä, eikä vain sitä, että toinen on vain vähän torvelo ja siksi unohtanut palauttaa sen.
et todellakaan ole turvassa niin kauan kuin miehellä on avain.
Kuvailusi perusteella mies ei todellakaan ole tasapainoinen.
Ja mikään vakuutus ei korvaa jos asunnosta häviää jotain eikä ole murron jälkiä. Puhumattakaan mitä sinulle voisi tehdä.
Kuinka uskallat edes nukkua siellä?
eihän ole homma eikä mikään teettää kopioita avaimista. Vaikka ex siis palauttaisikin avaimet sinulle, hänellä voi silti olla vaikka kuinka monta kappaletta avaimia kotiisi.