Mitäs mieltä olette nimestä Juuso?
Tiedän, että on yleinen nimi, mutta siitä huolimatta miltä kuulostaa, saa ehdottaa muitakin nimiä pojalle ja myös Juusolle toista nimeä.
Ristiäisiin kaksi viikkoa ja nimi vielä hakusessa.
Kiitos vastaajille
Kommentit (11)
ja viereisen talon Juuso poika joka, oli kova poika kiusaamaan ja tekemään ilkeyttä. En tykkää. Tuo myös sen juuston mieleen.
Muutenkaan en oikein tykkää. Sopii pikkupojalle, muttei oikein aikuiselle miehelle. Jotenkin lälly ja lempinimimäinen.
Nimeksi reilu perussuomalainen Jussi. Saa sitten kutsua Juusoksi jos haluaa.
tykkään siis..=) poikamainen, vekkuli nimi, sopii ainaki meidän pojalle..=)
Mun mielestä sopii vauvasta vaariin, muttei kauheen hyvin jollekkin keski-ikäiselle.
Tottumiskysymys!
Pertti, Risto, Tapani, Erkki tai Pirkko, Ritva, Kaarina. Nyt voi vähän hykerryttää vauk vauva nimeltä Irma :D
mutta päädyimme toiseen vaihtoehtoon. Mutta jos saan joskus toisen pojan, niin siitä saattaa tulla Juuso.
Nimi kolahti heti molemmille, niin eipä tarvinnut enempää miettiä :)
ja kyllä nykyajan kaikki nimet kuulostavat hassuilta keski-ikäisellä, on nimittäin niin moderneja ja erikoisia nimiä lapsilla nykyisin. Juusokin on sieltä tavallisimmasta päästä kuitenkin. Ja kyllä meitä naurattaa vain, kun kotikadun Onni puhuu juustosta ;)
tykkään, mutta en laittais omalleni.
puolueellinen tähän vastaamaan :)