Synnytyksen jälkeinen masennus, mistä apua?
Mistä saan apua synnytyksen jälkeiseen masennukseen Vantaalla? Tajusin joskus lapsen ollessa vuoden ikäinen, että olin sairastunut siihen heti lapsen synnyttyä, mutta luulin toipuneeni. Nyt lapsi on 2-vuotias ja mies sai minut tajuamaan, etten ole vieläkään parantunut (en siis ole saanut missään vaiheessa hoitoa).
Otanko yhteyttä neuvolaan (huono vaihtoehto, koska terveydenhoitajaa ei ole koskaan kiinnostanut minun vointini) vai omalääkärille vai minne? Voinko mennä yksityiselle lääkärille ja saako sieltä lähetteen eteenpäin? Vai perheneuvolaanko pitää soittaa?
Tilanne on akuutti. Koko perheemme on pahassa kriisissä tämän takia (avioero uhkaa).
Kommentit (7)
..tai oman kuntasi/kaupunkisi mielenterveystoímistoon. Ja sit on se yhdistys onko se nyt Äima (Äidit irti masennuskesta) sieltä saa soittamallkin jo vertaistukea. Siihen olisi sinun hyvä liittyä mutta nyt aivan enskiksi hakeudu HETI lääkärille! Itse sairastin masennusta molempien synnytysten jälkeen ja olen samaisesta syystä nytkin sairaslomalla (nuorin lapsi 1,4v).
Täällä on onneksi ollut neuvolassa ihanat terv. hoitajat mutta ymmärrän hyvin jos ei synkkaa, ei synkkaa, ja kaikki eivät ymmärrä masennusta, silloin pitää löytää ne jotka ymmärtää. Onneksi heitä on jo paljon nykyään. Tsemppiä sulle, ja aurinkoa, se löytyy kyllä kun saat apua.
Neuvolan terveydenhoitaja voi kertoa sinulle mahdollisuuksista joita on tarjolla. Vantaalla on joissakin neuvoloissa perhetyöntekijöitä, joilta saa ihan konkreettista apua ensi alkuun. Lisäksi ovat oiva keskusteluapu, jos psykologi tuntuu vieraalta ajatukselta. Neuvolasta saat myös lähetteen terveyskeskuspsykologille, jos tunnet että tarvitset sellaista apua. Neuvolassa voidaan tehdä myös kirjallinen monivalintatesti, jolla selvitetään hieman masennuksesi syvyyttä. Nyt vaan soittamaan, apua saat varmasti pian!
Menisin mielellään yksityiselle lääkärille (tunnen hyvän sellaisen). Mutta voiko yksityinen lääkäri antaa lähetteen julkispuolelle esim. psykologille?
Pelkäsin ettei kukaan vastaisi. Haluaisin nimenomaan keskusteluapua, mielellään psykologin, koska luotan heidän ammattitaitoonsa. Pelkään, että julkisterveydenhuollon kautta on kauhean pitkät jonot. Tuntuu siltä, että apua pitäisi saada nyt heti.
Tietääkö joku saisiko yksityisen puolen lääkäriltä lähetteen julkispuolen psykologille?
..ja sitä kautta jatkohoito. Sairastuin itsekin synnytyksen jälkeiseen masennukseen melkein heti lapsen synnyttyä. Tajusin kyllä oman tilanteeni ja otin heti yhteyttä neuvolaan. Sain sieltä pika-ajan neuvolalääkärille ja tiedot miten päästä terveyskeskuspsykologille.
Psykologi ottaa (ainakin meidän kunnassa) synnytysmasennusäidit jonon ohi ja olin jo viikon sisällä hoitoputkessa. Pääsin myös kahden viikon sisällä keskustelemaan kunnan psykiatrin kanssa. Psykiatrin juttusilla kävin muutaman kerran sopivan lääkityksen löytämiseksi ja tietenkin keskustelemassa, muuten jutustelin psykologin kanssa. Eli näinkin nopeasti voi päästä myös kunnalliseen hoitoon, eikä maksanut mitään.
Tukiverkosto on myös erittäin tärkeä hankkia ympärille.
Äimä ry auttaa myös:
http://www.aima.fi/vertaistukitoiminta/