Mitä HELPOSTI-kuorissa voi postittaa? Mitä rajoituksia? Paino? ev
Kommentit (4)
rajoituksena on max 500g painoa ja max 3cm korkeutta. käytännössä olen monesti tunkenut kuoren niin täyteen kuin vain menee ja aina on mennyt perille.
minä olen postitellut paljon nettikirppareilla myymiäni lastenvaatteita helposti-kuorilla. on helpompi myyjälle kun ei tarvitse miettiä postimaksuja painon mukaan ja ostajakin pääsee monesti edullisemmalla.
Helposti-kuori
Valmis lähetyskuori moneen lähetykseen
Helposti-kuoressa lähetät kaikki lähetyksesi 1. luokan kirjeenä kaikkialle Suomeen. Helposti-kuori on nimensä mukainen: se helpottaa tuntuvasti esim. pk-yritysten tai järjestöjen postitusrutiineja.
Voit unohtaa maksuluokat, punnitukset, postimerkit, frankeerauskoneen ja lähetyslistat. Kirjoitat vain osoitetiedot, suljet kirjeesi kuoreen ja lähetät sen.
Kokovaihtoehdot ja hinnat
Hinnat (sis. alv 22 %)
C5 (162 mm x 229 mm) 16,50 ¿/pakkaus
C5 (162 mm x 229 mm) isolla ikkunalla 16,50 ¿/pakkaus
E5 (156 mm x 220 mm) ikkunakuori 16,50 ¿/pakkaus
C4 (229 mm x 324 mm) 33,65 ¿/pakkaus
* Helposti-kuoria myydään 20 kpl:een pakkauksissa
* enimmäispaino 500 g
* paksuus enintään 30 mm
* vain kotimaan liikenteessä
Jos Helposti-kuori lähetetään Pikakirjeenä, Kirjattuna kirjeenä tai Saantitodistuskirjeenä, hyvitetään C5-kokoisen kuoren maksusta 0,65 ¿ ja C4-kokoisen kuoren maksusta 1,50 ¿.
Mikäli Helposti-kuoreen liitetään lisäpalveluna postiennakko, siitä peritään hinnastossa oleva postiennakon maksu.
Ovat muuten ihan näppäriä mutta ei niihin kovin montaa vaatetta saa tungettua. Jotain vauvojen vaatteita saattaa mennä 2-3/kuori mutta isompien lasten vatteita pääasiassa 1vaate/kuori (ohuet paidat poikkeuksena). Isoimmat kirjekuoret C4 maksavat 33,65e/20kpl.
Helposti kuorien ehdot:
* enimmäispaino 500 g
* paksuus enintään 30 mm
* vain kotimaan liikenteessä
on myös nettisivut, katso sieltä.