Oletko juonut kahvia läpi koko raskauden? Onko siinä perää, että kahvi aiheuttaa keskenmenon?
Mietin tässä vaan, kun yritetään esikoista, että pitääkö kahvin juonti lopettaa kokonaan, kun enhän voi tietää, milloin tulen raskaaksi. Luin joskus ½ vuotta sitten, että kahvi voi aiheuttaa keskenmenoja, onkohan tässä perää? Vai tarkoittaakohan se vaan sitä, että jos juo ihan hirveet määrät per päivä? Itse juon max 2 kuppia päivässä.
Oletko itse juonut kahvia yrittäessäsi vauvaa / raskauden aikana?
Kommentit (15)
Useita mukillisia päivässä juon, mutta raskauden aikana rajoitin kahteen mukilliseen. Lapsia on neljä ja kaikki täysiaikaisia ( 3 peräti yliajalla syntyneitä ).
Pari kuppia päivässä on ihan OK. Itse join kaikissa raskauksissa alusta loppuun sen verran ja ihan täysiaikaisia lapsia sain.
Suositus Suomessa on kai maksimissaan 3 kuppia/pv, mutta joissain muissa maissa (esim. Tanska) kahvin juontia ei suositella ollenkaan. Tuskin kahvi suoraan ja ainoastaan ja joka tapauksessa keskenmenoa aiheuttaa, mutta ei se ihmiselimistölle välttämätöntäkään ole. Joten tässä on taas yksi kohta jossa joudut itse päättämään ja elämään päätöksesi kanssa. Äitinä tulet juotumaan samanlaisten päätösten eteen lähes pävittäin.
Raskaus tuli yllätyksenä, joten hedelmöittymisen aikaan ja siitä positiiviseen raskaustestiin asti saatoin juoda viitisentoista kuppia kahvia päivässä. Lopetin kyllä kahvin juomisen koska tuoksu alkoi etoa niin paljon... Nykyään juon ehkä kerran viikossa kupin kahvia, en siis läheskään päivittäin. Oon ilmeisesti vähän yliherkkä kofeiinille nykyään, tulee sähköjänis olo jo tuon yhden kupin jälkeen :)
Raskaus nyt puolessa välissä. En nyt äkkiseltään muista, mitä haittoja kahvista ja erityisesti kofeiinista on raskauden aikana, mutta googlaa kofeiini, eiköhän löydy tarpeelliset tiedot kofeiinin vaikutuksista raskauden aikana.
Pahoinvoinnin aikana ei yhtään. Kaksi yliaikaista ja yksi laskettunapäivänä syntynyt lapsi löytyy.
uhkaavan keskenmenon, kun join kahvia hyvin vähän (max kuppi per päivä ja yleensä ei sitäkään) ja juuri ennen tuota en ollut juonut kahvia useampaan päivään ollenkaan. Myöhemmin kahvia on mennyt se 0-3 kuppia per päivä, mutta ongelmia ei ole enää ollut. Eli ei näytä ainakaan minulla olevan kovin kummoista yhteyttä.
Itse olen "yliherkkä" kofeiinille. Jos juon puolen päivän jälkeen kofeiinipitoista juomaa, se vaikuttaa unen laatuun seuraavana yönä. En tiedä onko minun yliherkkyydelläni vaikutusta, mutta viisi vuotta sitten esikoista odottaessani neljännellä kuulla, join puoli litraa colaa ja samana iltana alkoi selkeä verenvuoto. Ultrassa todettiin, että kohdusta vuotaa verta ja määrättiin lepoa. Vuoto loppui seuraavana päivänä eikä sitä enää raskauden aikana esiintynyt. Tuona päivänä ei ollut tapahtunut mitään muuta tavallisuudesta poikkeavaa, kuin tuo colan juonti.
Minulle ei ole kahvi edes maistunut raskauksien aikana.
Kai tuo lukemasi artikkeli johonkin tutkimukseen perustuu. Tuskin siinä sanottiin, että kaikille tulisi keskenmeno, jotka juovat kahvia yli tietyn määrän raskauden aikana vaan keskenmenon riski lisääntyy.
Keskenmenoa ei voi normaalia elämää elämällä itse aiheuttaa.
Muutenhan naiset eivät olisi vuosituhansia itse yrittäneet tehdä aborttia myrkyillä, rautalangoilla sun muilla konsteilla.
Kahvia ei suositella suurissa määrissä kofeiinin vuoksi, koska kofeiini piristää myös sikiötä. Monihan huomaa raskauden alkaneen siitä, että kahvi alkaa etoa. Itselläni kävi myös niin ekassa raskaudessa.
Kehittyvä alkio ei ole verenkierrossasi ennen kuin istukka kehittyy ja se tapahtuu joskus n.7 raskausviikolla. Se tarkoittaa sitä, että menkat ovat silloin kolme viikkoa myöhässä.
Kofeiinihan vaikuttaa myös verenpaineeseen ja koventaa sydämen sykettä. Kun sikiön sydän lyö muutenkin tuplavauhtia aikuiseen verrattuna, voisi kuvitella ettei liika kahvinjuonti tekisi kovin hyvää sille. Sikiöhän saa muutenkin suhteessa suuremman määrän kofeiinia.
Minulle ei taida kahvi oikein sopia, siitä tulee juuri sellainen jonkun aiemmin kuvaama sähköjänis-olo. Sydän tykyttää ja hermostuttaa, vaikea keskittyä.
Edellisen raskauden aikana join silloin tällöin kahvia ja aika usein kokista. Sikiö menehtyi 9. viikolla, syytä ei löydetty. Huomattiin siis vasta ultrassa 13-viikolla, että kaverilta oli henki pois.
Nyt uudestaan raskaana, tällä kertaa en ole juonut yhtään kahvia ja teetäkin vain pari kertaa. Nyt menossa 16. viikko ja kaikki hyvin toistaiseksi. Varovaisuuteni on ehkä liioittelua, mutta en halua tehdä mitään sellaista, mistä joutuisin itseäni syyttämään, jos joku menee vikaan.
ja olen ahne kahvin juoja! Tosin loppuraskaudessa kahvinjuontia on närästyksen vuoksi pitänyt rajoittaa
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3212
Sivulta löytyy linkki järjestön sivuille, jontka tekemä tutkimus on.
Kolmen täysiaikaisen lapsen äiti olen ja en ole kuullutkaan moisesta. Sen tiedän että kaikille ei kahvi maistu ja eivät voi sitä juoda raskausaikanaan. Minä olen juonut kahvia aina päivittäin jo viisivuotiaasta lähtien.
kahvin hajukin teki jo heti alkuraskauksissa niin pahaa etten yksinkertasesti pystynyt.
Tosin ennen raskauksia join kyllä noin pari mottia päivässä.
Mutta en väldeen usko, että kahvilla ja keskosuudella on mitään yhteyttä.
Mulla myös pari vanhempaa lasta. Niissä raskauksissa en käyttänyt ollenkaan kahvia. Molemmat täysaikaisia.