Lue keskustelun säännöt.
Muksun velleissä on palmuöljyä! :O
Kommentit (2)
lastenruuissahan se on yksi öljy muiden joukossa, eli sellaisenaan sitä en ole nähnyt missään (muissakaan meikäläisissä elintarvikkeissa).
Mutta tosiaan palmuöljyyn liittyy kaikenlaisita "juttuja". Se on mm. yksi niistä elintarvikkeista, joita on värjätty kenkälankin väriaineella, sudanilla, punaisen värin saamiseksi, koska hyvälaatuinen palmuoöljy on punertavaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Wiki:
"Palmuölyä käytetään myös saippuateollisuuden raaka-aineena[2], ja viime aikoina sitä on suunniteltu käytettäväksi myös moottoripolttoaineen, biodieselin valmistukeen. Sen laajamittainen käyttö tähän tarkoitukseen edellyttäisi kuitenkin öljypalmun viljelyksen huomattavaa laajentamista, mitä on vastustettu ympäristöongelmien vuoksi.
---
Palmuöljy sisältää kookosöljyn tavoin selvästi enemmän tyydyttyneitä rasvahappoja kuin useimmat muut kasviöljyt, minkä vuoksi se on huoneenlämmössä puolikiinteää."