Kuinka kauan jaksais tätä vuotamista :(
siis heinäkuusta asti olen vuotanut, välillä enemmän, välillä vähemmän. Nyt kyllä alkaa tuntua että riittäisi jo.
Lääkärillä kävin syyskuussa, mutta hän oli sitä mieltä että odotellaan, kun on niin vähän aikaa synnytyksestä. Lokakuussa -07 synnytin. Hohhoijaa.
Kait tässä pitää vuotaa kuiviin odotellessa.
onkohan tähän olemassa mitään lääkkeitä? En imetä enää.
Kommentit (10)
Käytin Minulet-pillereitä vähän aikaa synnytyksen jälkeen, jolloin vuoto oli ok. Mutta ne teki mut hulluksi! Niinpä jätin pillerit pois. Ja siitä asti tää on ollut tätä.
Hb oli syyskuussa 142. Eli ei silloin ainakaan vielä anemiaa.
mutta totta tosiaan riittäisi jo.
ap
Onko sulla ollu menkat HEINÄKUUSTA asti?? kysyy nainen joka jossain ketjussa on TÄYSIN kyllästynyt, kun on 10. pv menossa. Ei kai tuo nyt ihan normaaliakaan ole. Ei kuitenkaan ole jälkivuotoa?? Onko ehkäisyä käytössä? Eikö jo heikota? Mittauta ihmeessä hemoglobiiniarvosi.
Ei mitään ehkäisyä.
Eikä näköjään tarvitsekaan kun ei ikinä voi sekstailla :/ (en halua jos vuotaa)
ap
Mä olen vuotanut "vasta" 5 viikkoa ja hermo on aivan kireällä. Tänään kävin taas lääkärissä ja nyt sain jotain hormooneja joiden pitäis lopettaa vuoto. Kannattis ehkä sunkin käydä?
kyselee se kymmenen päivän vuotaja. Mulla nimittäin minipillerit, ja epäilen onko kroppa nyt sekaisin. Olen syönyt tosin jo 3 vuotta, eikä ikinä ennen ole moista ollut. Ehdotteliko lääkäri kaavintaa? Mitä epäili ja mitä lääkettä määräsi?
Mutta eipä se tilanne ole miksikään muuttunut.
Ei olla vieraissa käyty.
ap
On otettu ne mitä neuvolassa ottavat, aids, kuppa... On otettu myös klamydia.
Ei pitäis kyllä löytyä muitakaan.
ap
Eli lääkkeellinen tyhjennys josta vuodin noin 3 viikkoa. Jälkitarkastuksessa gynen mukaan kaikki ok. Pari vuotamatonta päivää ja sitten niagarat. Eli luullakseni menkat, jotka nyt kestänyt reilu 2 viikkoa. Tänään tavislääkäri sit määräsi e-pillerit viikoksi lääkekuurina eli 3 tabua päivässä. Vähän kyllä hirvittää, varsinkin kun apteekissa niin kummastelivat lääkemääräystä.
Tulehdusoireita ei ole, mutta verikokeitakaan ei kyllä otettu. Saa nähdä joko nyt loppuis, vai joutuuko sittenkin vielä kaavintaan.
täällä näkyy olevan ruuhkaa ;)
ap