Miten vierottaa lapsi rinnasta?
Onko linjoilla ketään joilla "vauva" heräilee vielä 1v3kk öisin vaatimaan rintamaitoa ja päivisinkin tankkailee rintamaitoa tiuhaan. Meillä asuu tällainen pikkutaapero ja lapsi saattaa huutaa tunninkin tissin perään ennenkuin luovuttaa. Päiväimetys ei mua niin haittaa mutta olisi jo kiva päästä äidin nukkumaan täysiä yöunia...
Onko kellään mitään kikkakolmosia jotka voisivat toimia?
Kommentit (10)
niin en tiedä toimiiko tämä taaperolla,joka on noin sen rintamaidon perään vieläkin,mutta omaani aloin vieroittamaan noin vuoden iässä jättämällä yhden syötön kerrallaan aina pois,sen joka ei ollut lapselle niin tärkeä.Iltatissi oli viimeinen siis jota jatkettiin 1v 2kk:n ikään..oli onneksi pakko lopettaa,kun pikkuneiti puraisi melkein nännin irti iltana eräänä :) Enpä tiedä kuin muuten olisin raaskinut lopettaa.No kyllähän siinä vissiin huutokonserttia muutamana yönä kuunneltiin,tai siis illalla nukahtamisaikaan,mutta huomattuaan ettei tissiä enää tipu,lopetti mielenosoittamisen,ja on siitä saakka nukkunut yötkin hyvin (niin kauan kuin oli imetettävänä heräili öisin,siis vaikkei yösyöttöjä ollutkaan enää).Tsemppiä..
jälkeen oli yhden yön huuto (elämäni pisin yö) ja sitten se oli siinä.
Noin viikon verran lapsi on nyt nukkunut isänsä kanssa ja en ole antanut lapselle rintaa öisin, mutta yhä vaan lapsi herää 2-3 kertaa yössä itkemään "Äiti tittiääää!".
t:ap
Vähitellen jättänyt antamatta tissiä, huijannut huomion jonnekin muualle, antanut vettä pullosta, vältellyt sellaisia tilanteita, joissa lapsell yleensä tulee mieleen haluta maitoa. Nyt imetän enää noin kerran päivässä, lapsi 1,5v. Olen kylläkin itse jo töissä ja se on tietysti vaikuttanut paljon, kun en ole koko ajan näköpiirissä.
Mun lapset oppi pois rinnasta hyvin puolen vuoden jälkeen kun pulloa vähitellen lisättiin. Ei mitään ongelmaa. Ette varmaan tuttiakaan oo antaneet kun on niin ihanaa tunkea sitä omaa tissiä jouksentelevan ja puhuvan lapsen suuhun! Tutti meinaan auttaa yösyöttövieroituksessa.
Sä olet niin viisas, hyvä, kaunis ja paras.
Sinulla taitaa olla joku alemmuuskompleksi imetyksesi epäonnistumisesta vai?
Sinun lapsesi alkoi hyljeksiä rintaa jo puolivuotiaana ihan oma-aloitteisesti, mutta kaikilla äideillä ja lapsilla imetys ei mene niin vaan lapsi on oikeasti vieroitettava rinnasta.
t:ap
heräili öisin niin kauan kuin lopetit imetyksen kokonaan myös päivisin, ymmärsinkö oikein?
t:ap
yöheräilyt/levottomuudet loppuivat kuin seinään samantien kun tissittely loppui täysin.Eli kyllä,mutta lopetin syötöt muistaakseni järjestyksessä:
-päivä
-yö
-aamu
-ilta
eli täysin siltä pohjalta,mikä helpoiten unohtui.Öisin tarjoilin vain eioota..ei tosin varsinaisesti itkeskellyt öisin,en toki olisi hennonnut huudattaa.
T:6
Miten vierottaa näin iso lapsi? Imetys on ihanaa mutta ehkä voisi jo pikkuhiljaa lopetella...