Rottweiler puri sormen poikki naiselta Joensuussa
Vapaana liikkunut rottweiler hyökkäsi lapinkoiraa ulkoiluttaneen naisen kimppuun.
Rottweiler ehti purra iäkästä rouvaa etusormeen niin pahasti, että sormi jäi roikkumaan kädestä vain pienen palan varassa. Kuva: Jouni Turunen
Iäkkään rouvan ulkoilulenkki Joensuun Penttilässä sai maanantaina ikävän käänteen.
Rouva oli ulkoiluttamassa lapinkoiraansa lenkkipolulla kello viiden aikaan illalla, kun hän huomasi rottweilerin juoksevan lähistöllä vapaana.
-Koirani alkoi murisemaan, ja siinä samassa rottweiler syöksyi meitä kohti. Rottweilerin kanssa liikkunut nuori nainen huusi koiransa perään, mutta koira ei totellut. Ajattelin, että tappeluhan tästä tulee, ja niinhän siitä tulkin, rouva kertoo.
Rouva tarttui lapinkoiraansa kaulapannasta. Rottweiler hyökkäsi kuitenkin lapinkoiran niskaan ja puri samalla rouvaa etusormeen.
Rottweilerin omistaja ampaisi koirien väliin ja sai erotettua tappelupukarit toisistaan. Rottweiler ehti kuitenkin purra iäkästä rouvaa etusormeen niin pahasti, että sormi jäi roikkumaan kädestä vain pienen palan varassa.
Lue lisää sunnuntain Karjalaisesta
Kommentit (2)
Mutta susia vaan pelätään ihan vauhkona.....
Naurattaa oikein:)
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_maakunta/rottweiler_puri_…
Toivotaan että koirien omistajat pitäisi otuksensa kiinni.