Juoksuhaasteen 5. viikko alkaa
Kommentit (17)
Täällä tuntuu jo kävely paremmalta nyt tauon jälkeen ja ajattelin jatkaa taas juoksuja torstaina. Eli tulen viikon teitä perässä. Saa nähdä miten pidetty tauko vaikuttaa juoksemiseen ja kuinka hankalalta tuntuu tuo 15 minuuttinen.
Kuinka moni menee vielä täysin ohjelman mukaan? Kun niin moni oli loukkaantunut/sairastunut.
Tervetuloa helmi14, lisäsin sinut listaan.
Päivän lenkki köpötelty, tuntui vähän raskailta jalat, mutta nyt olo mitä mainioin.
Mustikka
ainakin toistaiseksi. Tänään 7,5min+7,5min juoksu oli kyllä helpoin ja huomasin todellakin kehittyneeni. Vaikka kurkkua kutittaa (flunssa?) ja hartiat kipeenä, niin ahkerasti jatkan. Olen koittanut venytellä hyvin jokaisen harjoittelun jälkeen.
mutta ehtiihän tässä vielä :o)
Ohjelman mukaan olen mennyt ja yllättävän hyvin meni perjantaina se 15 min. Sama olis vielä tänään edessä.
pysytty ohjelmassa ja onneksi kumpikaan ei olla vielä saatu flunssaa riesaksi.
Kyllä neljä viikkoa on mennyt todella nopeasti.
Taidan jättää huomisen lenkin väliin ja jatkaa sittenkun on parempi olo. Mutta taatusti jatkan tätä, -menee vaikka viikko sairastaessa!
Askel tauolla.
T:Aava
Tänään päätin että flunssa on nyt sitten loppu ja lähdin suorittamaan 10+10 minuutin harjoitusta. Oi voi, mitä tuskaa se oli kun jäi 5 päivää treenit väliin. Just ja just jaksoin loppuun, vaikka vikat 5 minuuttia etenin niin hiljaa että mummot olisivat menneet minusta rollaattorilla ohi - ihan heittämällä. Ehkä tää alkaa taas sujua pikkuhiljaa.
Paranemisia kaikille flunssan piinamille!
ja tsemppiä kaikille muillekin. Minä skippasin kävelypäiviä ohi ja nyt etenen taas ohjelman mukana. Vaikka kyllä huomaa jos on parikin lepopäivää pitänyt putkeen niin taas on hankalampi juosta. Mulle tuo 15min on tehnyt kohtuu tiukkaa, ei ihan kamala, mutta ei kevyestikään mene. Tämän päiväinen 10+10min jännittää! Nyt on ollut helppoa juosta kun on liikuttu minuuttien mukaan, mitenköhän kilometrien arvioiminen onnistuu. Mistä sen tietää milloin on 5km tullut täyteen?
työmatkan takia. Otamme viime viikon uudestaan eli olemme viikolla 4.
Flunssassa olen ollut viikon verran, ja keuhkoputken-, korva- ja poskiontelotulehdus on riesana. Juoksut ja kävelyt on siis jäänyt tältä viikolta väliin, ja viime viikon lopultakin. Ensi viikolla yritän palata remmiin, kunhan vielä tän loppuviikon huilailen.
Miten te muut sairastaneet olette liikunnan pariin palanneet? Oletteko jatkaneet siitä mihin jäitte vai ottaneet takapakkia? Itsestäni tiedän, että pakko on takapakkia ottaa, mutta kuinka paljon... Hyvä kun nyt pystyy kävelemään pari sataa metriä postilaatikolle ennen kun hiki valuu ja henki loppuu yskiessä. Mutta kyllä se tästä vielä!
Tsemppiä kaikille, hienosti olette jaksaneet!
Kaksi edellistä treeniä (15 ja 20 min) olivat yhtä tuskaa ensimetreistä lähtien. Tänään lähdin matkaan periaatteella "katsotaan kuinka kauan tässä jaksaa nyt hölköttää". Yllättäen juoksu tuntui ihan älyttömän hyvältä ja kevyeltä. Juoksin kelloon katsomatta ristiin rastiin pidentäen kokoajan lenkkiä. Puolessa välissä alkoi tihuttamaan mutta sekään ei haitannut yhtään. Viimeiset n. 500 metriä kiihdytin vauhtia aikalailla. Loppujen lopuksi matkaa kertyi 4,2 km ja aikaa siihen kului 28 minuuttia. Ja olisin jaksanut juosta vaikka saman lenkin vielä uudestaan mutta tihkusade yltyi rankkasateeksi niin päätin että en hanki itselleni enää toista flunssaa putkeen ja palasin kotiin. Nyt jäi vaan vähän kaivelemaan että kuinka pitkään sitä olisi oikein jaksanutkaan juosta?
Olisipa juokseminen aina näin helppoa! (ei varmastikaan ensi kerralla...)
Tsemppiä kaikille kovasti - 5km koetus lähenee päivä päivältä. Ja sairastupalaiset muistavat toipua ennen kuin alkaa rehkimiset.
Onnellinen *k*
Suoritin eilen vasta tiistain ohjelman, koska oli pakko pitää pieni luova tauko. Viime viikon 1+7+2+7 -juoksu ja sen päälle kaksi päivää juhlimista (=juoksemista aamusta aamuyöhön) korkokengissä pisti pohkeet täydelliseen jumiin. Oli kuin puujaloilla kävelisin :) Toissapäivänä taas pystyin liikkumaan ja jatkan jostain, hyppään yli pari vapaa- ja kävelypäivää.
Aika vaikeelta kyllä tuntui vartin juoksu. Mutta juoksin kuitenkin!
Tänään oli ohjelmassa 15min juoksu ja takaisin kävely. Alku taas takkusi, mutta kun olisin päässyt kävelemään, niin jatkoinkin hölkäten kotiin asti. Vauhti ei päätä huimaa, mutta GPS:n mukaan matkaa tuli 4.8km. Eli voisi kuvitella, että viikon päästä menee 5km:)
Käytän Pääkaupunkiseudun pyöräilykarttaa (googleta), sielä on helppo mittaustoiminto. Tosin ei varmaan lohduta jos asuu vaikka Joensuussa.
Palveluita on monia, mutta ainakin kansalaisen karttapaikka on palvelu jossa on koko Suomi ja löytyy myös mittaustoiminto.
*k*
Neljän päivän tauko oli ja tänään aloitin hyvin varovasti kävelyllä ja hölkällä. Tarkoitus on jatkaa keskiviikkona siitä mihin jäin tasan viikko sitten. Eli viikko jäljessä muita, mutta haitanneeko tuo.
Onkos muut huomanneet, että on vaikea pukeutua oikealla tavalla. Tänään oli mittarissa +11C ja ajattelin, että pitää jo vähän laittaa lämpimämmin. Pöh, ihan samalla varustuksella olis pärjännyt kuin +15C, -liian hiki tuli. Varmaankin tärkeempää on seurata tuuleeko vai ei, eikä niinkään tuota pientä lämpötilavaihtelua.
Motivaatio on korkeella kun on saanut jo positiivista palautetta muiltakin. Kuulemma ryhti parantunut ja muutenkin olemus pirteempi. Ite olen huomannut vartalossa sellaisia pieniä juttuja, esim. polvet eivät kipeytyneet leffassa, vaikka istuin samassa asennossa 2,5h. Kuulostaa kummalta, mutta sellainen ongelma on ollut viimeaikoina. Nyt ei! :)
Askelta toisen eteen.
T:Aava
Eli olin sen verran pahasti sairas ja jälkitautina vielä poskiontelon tulehdus, että en ole yrittänytkään mitään ennen kuin olen varmasti kunnossa.
Huomenna alkaa siis ohjelma uudestaan joko viikosta 4 tai jopa vieläkin aikaisemmasta.
Miten te muut ohjelmasta pudonneet olette ajatelleet tehdä? Käyttekö silti täällä kirjoittamassa, vaikka otsikko onkin "ihan väärä"?
Olen tehnyt ohjelmaa myös säännöllisesti 4 viikkoa ja 5. viikko alkoi tänään. Kunto on noussut ja jaksoin tänään juosta/hölkätä 15min. Helppoa ei ole ollut, eikä voi vielä mistään nautinnosta puhua, vaikka onkin aina tosi tyytyväinen, kun saa päivän harjoituksen tehtyä.