Hääpuvusta kyselisin..ku mul ei oo perinteinen puku?
Meinaan teettää Marimekon puuvillakankaasta hääpuvun, sellaisen pitkän pienet hiat omaavan.
Onko kellään puuvilla puvusta kokemuksia?
Voiko sen alle laittaa korsetin?
Voiko sellaisen laittaa hääpuvuksi? Helmaan tulis harsoa..itselle se olis oman näköinen mut anoppi ym.vastustaa vaik niille ei kuuluiskaan.
Mennään viel mökillä naimisiin, niin musta se sopis.
Vai pitääkö se aina olla valkoinen perinteinen?
Kommentit (5)
Valkoiset hääpuvuthan ovat alkaneet yleistyä vasta n. 200 vuotta sitten. Ja kyllä sitäkin ennen on menty naimisiin...
tietysti laitat juuri sellaisen puvun kun itse haluat,muiden kommenteista viis.inhottavaa,kun omissa häissäkään ei saa pukeutua kuten haluaa tai kutsua ketä haluaa,kun aina on sukulaisilla oma mielipide asiasta.onnea teille kovasti.
heti aloin miettiä mistähän kuosista on kyse, niitähän on vaikka mitä ihania.
Olen nähnyt ihania uusmuotisia värillisiä pukuja, ennesvanhaanhan hääpuku mm. Suomessa on ollut mustaa esim. silkkiä ja se on sitten ollut koko elon parempana pukuna. Kiinassa on punainen, saudeissa muistaakseni pinkki eri sävyinä suosittu.
Hauskoja häitä sinulle! Pidä pääsi anopin suhteen, meilläkin se nakkeli niskojaan jostain asiasta ruokailussa. Toivon oikein aurinkoista mökkihääpäivää!
Lähtökohta on se että ne on teidän häät, niistä tulee teille mieluiset ja sellaiset kuin itse haluatte.. MUUT ihmiset joita kutsutte ovat vain KUTSUVIERAITA..olivatpa anoppeja taikka siskoja taikka serkkuja ja he tulevat sinne juhlistamaan teidän häitänne..
Minun mielestäni mökkihäihin ei edes voi laittaa perinteistä hääpukua siis jotain röyhelö/prinsessa unelmaa :) vaan nimenomaa tuo mitä kuvailit niin olisi sopiva.
Itselläni omissa häissä, joita kotona vietettiin niin oli samettia ja tummaa!! vielä kaiken lisäksi, mekko ja siinä valkoista sitten vielä harteilla.
Korsetin voi laittaa minkä alle vain, aivan varmasti!