Jodilisä raskausaikana?
Luin eilen tuon vauva-lehden uutisen, että jodilisä varsinkin alkuraskaudessa vaikuttaa lapsen älykkyyteen myöhemmin. Ensimmäisen raskauskolmanneksen jälkipuoliskolla alkaa sikiöllä äidin kilpirauhashormoneista (varsinkin T4) riippuvainen hermosolujen kehitys, ja jopa lievä jodin puute tuona aikana ilmeisesti voisi vaikuttaa lapsen älykkyysosamäärään ja oppimiseen myöhemmin. Jodia käytetään kilpirauhashormonien valmistamiseen, joten sen puute vaikuttaa näiden hormonien tasoon.
Olen ollut yhteydessä neuvolaan, teratogeeniseen puhelinneuvontaan ja lukenut ravinto-ohjeita tiedettyäni raskaudesta, eikä missään mainittu jodin saannista mitään. Tuli siis hieman ikävänä yllätyksenä tämä tieto, ja nyt huolehdin olenko raskauden tässä vaiheessa (7vk6) tehnyt jo hallaa lapseni kehitykselle. Luulisin olevani riskiryhmässä, koska en käytä hirveästi näitä parhaimpia jodin lähteitä (jodioitu ruokasuola, merenelävät, maito).
Oletteko te ottaneet jodia raskausaikana ja olleet tietoisia jodin tärkeydestä lapsen kehityksessä?
Suositus on raskaana oleville 175 mikrogrammaa. 600 on turvallinen maksimipäiväannos Suomessa, mutta esim. Yhdysvalloissa se on suurempi (1100 mcg). Itse ajattelin nyt aloittaa 500 mikrogrammaa päivässä, jos se ehtisi vielä vaikuttaa mahdolliseen puutteseen.
Lisänä vielä, että ainakin Yhdysvalloissa ja Briteissä jodilisää (n.250 mikrogrammaa) suositellaan raskauden alusta lähtien, tai mielellään jo ennen.