Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Järkiavioliitot tai sokkotreffit

18.04.2006 |

Tuossa toisessa ketjussa oli puhetta järkiavioliitoista. Siitäpä tulikin mieleeni eräs ihminen, joka ei varmasti tarvitse papereita eli ei tarvitse paperiavioliittoa. Iältään on jo himpun yli 40 vuotta. Hänellä on ollut kaksi vaimoehdokasta, mutta molemmat ovat päätyneet eroon. Toisen kanssa hän ehti olla naimisissa lyhyen ajan ja toisen kanssa vasta suunnittelivat avioliittoa. Molemmat vaimoehdokkaat olivat miehen omasta kotimaasta, mutta liitto ei silti luonnistunut.



Mietin vain, miten valmiita yleensä suomalaiset olisivat tapaamaan tämän henkilön tositarkoituksella? Hänen kotimaassaan sukulaiset voivat hankkia vaimoehdokkaita ja toinen näistä ehdokkaista olikin tullut siten, että äiti oli esitellyt pojalleen muutamia sopivia henkilöitä. Vaimolla vain oli paperiasiat mielessä ja hän ei halunnut avioliittoa perheen perustamismielessä ja siihen kariutui se liitto. Miehelle ei siis ole mitenkään erikoista, että hänelle järjestettäisiin sokkotreffit ja hän on valmis tutustumaan uuteen ihmiseen tälläkin tavalla.



Rehellisesti sanottuna olen miettinyt pääni puhki, tunnenko ketään vapaata naista, joka uskaltaisi tutustua mieheen tällaisten sokkotreffien merkeissä. Uskotteko, että jostain voisi löytyä sopiva ihminen vai kannattaako unohtaa koko juttu?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuhve:

Uskotteko, että jostain voisi löytyä sopiva ihminen vai kannattaako unohtaa koko juttu?

Syistä, joita en lähde näin julkisesti sen enempää revittelemään, uskon, että jokaisella on se sopiva jossakin odottelemassa ja siinä etsimisessä on kaikki keinot sallittuja :)

Eli jos miehellä itsellään riittää rohkeutta sokkotreffeille lähtöön, niin siitä vaan ;)

Toisen osapuolen valinta on tietty sitten sinulle (?) se vastuullisempi tehtävä. Aina kun on sekin mahdollisuus, että tulee alkuunsaattaneeksi jotakin vähemmän mukavaa kaikkien osapuolten kannalta... Mutta yleensä riskinotto elämässä kannattaa :)

Vierailija
2/5 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mrs_O:

... Mutta yleensä riskinotto elämässä kannattaa :)

Ja yleensä tuollainen riskinotto päätyy siihen että toinen osapuoli lopun elämäänsä kysyy itseltään ' MIKSI MIKSI MIKSI'

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän suomalaisilla naisilla ole eri funktiot parisuhteessa olemiseen, kuin monilla ulkomaalaisilla miehillä.



Tunnen monia (afrikkalaisia) miehiä, jotka haluavat naimisiin, jotta:

1) vaimo valmistaa päivällisen ym.ruokailut päivittäin. 2)vaimo pitää kodin siistinä ja pesee pyykit. 3)vaimo hoitaa aviolliset velvollisuudet vaadittaessa. 4)poikalapsiakin olisi miehen saatava (ja mies ei osallistu millään lailla lastenhoitoon) . Vieläpä tässä järjestyksessä.



Oma mieheni onneksi asui vuosikausia yksin, ja hoitaa kotityöt suit sait. Silti monet miehet haluavat naimisiin kodinhoitajan kanssa, eikä kyseessä todellakaan ole, että mies ja nainen olisivat parhaita kavereita keskenään, tms. sielujen sympatia. Miehellähän on miespuoliset kaverit sitä varten olemassa! Vastaavasti monet ulkomaalaiset naiset vaan haluavat katon päänsä päälle ja mahan täyteen ruokaan (ja Eu-passikin kelpaa siinä sivussa).



Sori jos vaikutan kyyniseltä, mutta tälläistä olen huomannut. Tuhve ei kuvaillut tarkemmin, miksi ed.mainittu mies oli kahdesti mennyt naimisiin. Epäilenpä vaan, että oli kodinhoitajaa etsimässä.

Vierailija
4/5 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, että hän ei ole etsimässä kodinhoitajaa. Siivoaa erittäin hyvin, eikä odota kovinkaan paljon sitä, että vaimo olisi vain kotona.



Toisen vaimon kuvailin aika hyvin. Eli äiti oli etsinyt sopivaa vaimoa miehelle, kun miehen ikä läheni kolmeakymppiä ja oli vielä sinkku. Yhden näistä mies valitsi, koska ajatteli, että hän on hyvä vaimo. Sitten kun olikin häät pidetty, vaimo vaati vain papereiden järjestämistä pois kotimaasta ja rahaa ja lisää rahaa. Tätä rahaa vaati koko ajan myös vaimon suku ja se oli liikaa miehen suvulle.



Toisen kanssa hän ei siis mennyt naimisiin. He vasta suunnittelivat avioliittoa. Mutta tällä naisella ei ollutkaan paperit kunnossa, joten hänet karkoitettiin kotimaahan. Tämän jälkeen sekä miehen että miehen sukulaisen silmissä tilanne näytti siltä, että nainen ei ollut itse valmis perustamaan perhettä, vaan oli jälleen vain papereiden perässä.

Vierailija
5/5 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuten tuolla ylhällä jo sanottii n koskaan ei tiiä kuka nurkan takana ootteleepi;)eli treiffeille vaan paras kamuni löysi miehen sokkotreffeillä naimissa ollu 7v.jotemn aina kannnattaa yrittää:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan kaksi