Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Munasarjassa kysta, syöpäarvot koholla -> uskallanko yrittää raskautta? Kokemuksia?

23.11.2011 |

Tilanne siis se, että kyselen onko kenelläkään mitään vastaavaa koskaan ollut.



Minun munasarjassani on siis pieni kasvain, kai dermoidikysta. Nehän ovat aivan tavallisia, siis löytyy monen naisen munasarjoista moisia. Sen kystan puolesta ei raskauden yrittämiselle ole mitään estettä, mutta minulta otettiin syöpäarvot ja ne oli hiukan koholla.



Se arvo voi kuulema kohota vaikka endometrioosissa tai jossain tulehduksessa tms ja on hyvin epäluotettava. Kontrollin laittoivat puolen vuoden päähän. Minulle jäi olo ettei lääkäri mitenkään ollut huolissaan asiasta.



Tänään yritin saada lääkäriä kiinni, että olisin kysynyt vaikuttaako tämä asia raskautumisyritykseen. En kuitenkaan samaa lääkäriä kiinni saanut vaan sain toisen lääkärin kiinni. Hän ensin sanoi, että anna palaa vaan. Kuitenkin hän sitten rupesi pohtimaan vielä asiaa ja sanoi sittenkin juttelevansa kollegansa kanssa ja käski soittaa maanantaina uudestaan.



Muutenhan tässä ei mitään kiirettä olisi, mutta ovulaatio on v-lopun aikana ja haluaisin hyödyntää sen heti :)



Siis jos joku yhtään ymmärsi mitä minä tarkoitan ja asiasta on jotain kokemusta niin olisi kiva jos vastaisit!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla