Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Oikeastaan asiaa synnytyksestä kotia lähdöstä..
11.09.2011 |
Eli meillä olisi esikoisen laskettu aika 22. päivä ja tässä kovasti jo odotellaan malttamattomana ja pakkaillaan sairaalakassia valmiiksi. :) Kuinka paljon osaan pukea vauvalle päälle? Liika ei ole kuulemma hyväksi eikä liian vähä tietystikkään. Käykö tuo äitiyspakkausessa tuleva haalari? En tarkoita sitä tosi paksua toppahaalaria vaan sitä toista, mikälie viralliselta nimeltään onkaan. Toinen vaihtoehto olisi nämä erittäin söpöt nallepuvut. Ollaan luonnollisesti ostettu meiänkin päivänsäteelle sellainen joten sekin olisi sitten yksi vaihtoehto.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
pitkähihainen body ja potkarit, lämmin myssy ja sitten sellanen lämpöpussi turvakaukaloon. Luulen,että sellaisella nallepuvulla pärjää hyvin, kun ei vielä ole niin kylmä. Pyydä vaikka miestä hakemaan auto oven eteen, niin ei tarvitse pelkkää automatkaa varten pukea niin hirveästi päälle :)
Jos joutuu olemaan ulkona pitemmän aikaa, niin saattaisin säästä riippuen laittaa vastasyntyneelle toisenkin kerroksen puvun alle vaatetta. Meillä ainakin nallepuku oli aika ohkanen, ilman vuorta. Muistan, että toi pukeminen oli tosi hankalaa aluksi, mutta lohdutuksen sananen, että nyt alkaa jo vihdoin helpottaa (vauva 5.5kk ;)