Outoa vihlontaa rv 9,normaalia? Yleistä?
Nyt siis rv 9 ja aivan alkuraskaudesta alavatsaa vihloi ja joskus niinkin paljon, ettei suorassa voinut seistä. Nyt muutaman tunnin ajan kuitenkin vihlonut tuolta ihan alhaalta, nivusista. Hiukan alkaa pelottaa mitä se on. Vuotoa ei kuitenkaan ole. En vaan muista edelliskerrasta näin alkuvaiheessa tuollaista kipua...
Kommentit (4)
Mullakin oli odotuksen alussa ihan kamalia vihlovia kipuja mahassa. Pelkäsin kuollakseni keskenmenoa, mutta ihan terve tyttö sieltä sitten kuukausien kuluttua syntyi. :) Todennäköisesti ovat siis juurikin kohdun kasvusta johtuvia kipuja, kuten täällä jo todettiinkin. Mukavaa odotusta sinulle!!! :)
Sain neuvolasta kirjasen jossa sanotaan seuraavaa:
" Kohdun ympärillä on ligamentteja, nivelsiteitä ja jänteitä, jotka pitävät kohdun paikoillaan. Kun kohtu kasvaa, ligamentit venyvät ja tämä voi sattua. Ligamentit ovat kiinnittyneet nivusiin. Eräät kokevat voimakasta ja melkein kouristuksina tuntuvia kipuja nivusissa (toisella tai molemmilla puolilla). Kipu kestää yleensä vain vähän aikaa.
Kipua voi tuntua jos nouset nopeasti jaloillesi, käännyt äkkiä vuoteessa tai vaikkapa vain kävelyretkellä. Tämä voi säikäyttää luulemaan, että jotain on vialla. Onneksi siitä ei ole kyse. Kivut ovat pääsääntöisesti vaarattomia ja niitä esiintyy yleensä vain raskauden alussa. Jos ne vaivaavat sinua, vartalon taivuttaminen kevyesti eteenpäin voi auttaa kun tunnet kivun tulevan."
Näin siis sanottiin kirjasessa jonka sain ja kuulosti aika lailla sinun tuntemuksiltasi. Tuskin sinulla on hätää, mutta jos epäilyttää tai jotain vuotoja tulee niin ota ihmeessä yhteyttä neuvolaan tai lääkäriin, siksihän ne on olemassa. Itsellänikin välillä vihlaisee alavatsasta tai nivusesta, mutta minulla se tuntuu kuin joku nipistäisi tai pistäisi neulalla. Menee mukavassa asennossa ohitse. Neuvolantäti sanoi sen olevan normaalia. Nyt ei ole ehkä viikkoon ollut. Itselläni viikot 11+1
kolmas raskaus meneillään ja kaiken maailman vihalisut ja repäisykivut on tuttua.Eiköhän tuo ihan normaalia ole.Myös monella ystävälläni on ollut niin kivuliaita vihlaisuja alkuraskaudessa että ovat kaksinkerroin maanneet.
Yhden kohdunulkoisen kokeneenna voin kertoa ettäsilloin kivut olivat sellaisia polttavia , siis samanlaisia kuin supistukset..
eiköhän siellä kaikki kunnossa ole!
onnea odotukseen!
t.aamu rv32
nuo kivut johtuu todennököisesti kohdun kasvamisesta,mutta jos kivut on todella voimakkaita nin kannattaa kääntyä lääkärin puoleen,mutta itelläni on noita vihlovia kipuja ollut ja kaikki oli ultrassa ok! nyt rv12+0 :)