Vaunut ja pieni auto..
Neuvokaa vähän, jos olette tutustuneet vaunutarjontaan! Mitkä vaunut tulisi kysymykseen, kun autona on Ford Ka ja tulevan vauvan lisäksi kyydissä on 5-vuotias?
Suunnittelin että jos olisi olemassa vaunumalli, josta kopan voi irrottaa ja laittaa takaistuimelle ja alaosan saisi kasaan niin paljon että mahtuisi Ka:n " tilavaan" takaronttiin.. Pitäisi olla tietysti helposti irrotettavat pyörät.
Olisiko lisäksi tietoa, onko jossain uudellamaalla liikettä jossa myydään käytettyjä vaunuja ja rattaita vai pitääkö vain seurata neuvolan ilmoitustaulua?
Kiitos!
Kommentit (11)
Heips!
Me ostettiin Brion vaunut juuri sen takia, että siitä saa kopan irti tosi kätsysti ja renkaatkin saa pois vain nappia painamalla. Siitä en sitten tiedä kuinka hyvin se rautakehikko mahtuu Ka:n takakonttiin. Meillä pitää mahtua iso koira ja vaunut samaan takaluukkuun, joten brio oli melkein ainut vaihtoehto niistä mitä me katteltiin. Mutta mee tosiaan lastentarvikeliikkeeseen ja kokeile paikan päällä kuinka hyvin saat vaunut mahtumaan. Toiv. löytyy sopivat... =)
En ole varma kirjoitusasusta, mutta saksalainen Gesslein valmistaa tietääkseni markkinoiden pienimmät vaunut. Ainakin meille myyjä sanoi, että ovat esim. Brio:a pienemmät. Kokeiltiin sitten meidän Alfa romeoon (merkki jossa takapaksin suuaukko tunnetusti ahdas, ainakin 156:ssa) ja yhden pyörän irrotuksen jälkeen sopivat mainiosti! Muu merkki ei siis meille tullut enää kuuloonkaan, koska tuonkin kanssa oli siinä ja siinä. Pyörät lähtee vaunusta nappia painamalla pois ja koppa kanssa senkun nostaa vaan. Tosi helppo on kasata ja " purkaa" . Suosittelen, ainakin näin kaupassa kokeilleena. Omat on vielä tulollaan.
Mutta rohkeasti vain vauvatarvikeliikkeeseen auton kanssa ja sovittamaan vaunuja autoon! Myyjät auttaa tosi mielellään, kun vaunut on niin kallis investointi ja siten myyjätkin kiinnostuneita myymään :)
Minki 24+
Meille vaunujen hankinta tuotti myös päänvaivaa; autona on 3-ovinen Renault Clio. Päädyimme Emmaljungan City Crosseihin. Kannattaa mennä vaunuliikkeisiin ja kokeilla vaunuja autoon paikan päällä ennen ostopäätöstä; myyjiltä saa hyviä vinkkejä vaunujen pakkaamiseen. Meillä vaunujen takakonttiin mahtuminen edellyttää kahden pyörän irrottamista. Käytännön kokemusta ei vielä ole, mutta vaikutti ainakin kokeilukerroilla ihan sujuvalta systeemiltä.
terkuin
Toukka06 (rv 40+4)
mutta ainakin tossa vauvan myydään- palstalla on monen moisia ja hintaisia.
meillä takakontin tilaongelma ratkaistiin niin, että kotona käytetään (ahkerasti) perus yhdistelmävaunuja/rattaita, ovat semmoiset emmaljungan tavalliset, ja auton paksissa kulkee Gracon Mirage-mallia olevat matkarattaat.
mun vanhemmat asuvat eri kaupungissa, ja aina kun me mennään sinne kylään, on paksi täynnä tavaraa. ei toivoakaan, että saisi emmaljungat sullottua millään ilveellä mukaan.
matkarattaat maksoivat alle 100e, ja ovat olleet tosi kovassa käytössä. poika nukkui reissussa nuorempana päiväunet pihalla, ja nytkin vielä, jos ostos_torireissu venyy, niin ukko simahtaa niihin helposti. poika on nyt 2v, ja matkarattaat otettiin käyttöön heti syntymän jälkeen.
ne on takakontissa aina, ja käytössä siis muutoinkin, kuin mummulamatkoilla.
meille on toinen tulossa, ja ollaan jo päätetty, että vaikka kotiin ostetaankin kaksosten kunnolliset rattaat, niin takakonttiin hankitaan matkatuplat myös.
-ennis- ja sintti rv16+6
sellaset vaunut missä ei oo erikseen omaa kovaa kantokoppaa vaan esim rattaat joihin sit pehmee kantokoppa?
Tai sit jotkut kivat pieneen tilaan mahtuvat matkarattaat ja niihin sit vauvan ollessa pikkunen niin sellanen pehmee kantokoppa....?
En tiedä, mut vois olla ideaa... ;)
Meillä myös suht pieni auto, ei mikään farmari. Hankittiin kolmipyöräiset vaunut... mahtuu paremmin vaunut ja koppa myös takakonttiin plus jos hyvin pakkaa niin jotain muuta.
ha-lm 20+3
Meillä aikoinaan (2v sitten) ostettiin nämä yhdistelmävaunut juuri siksi, että mahtuivat kokoontaitettuina silloisen miniautomme takakonttiin. Vaunuissa on pyöräväli melko leveä, mutta juuri siksi, että vaunut ikäänkuin " painuvat kasaan" pyörien väliin. Pystyasennossa ts. kyljelleen vaunut piti takakonttin laittaa eikä sinne muuta sitten mahtunutkaan, mutta vaunut saatiin kuitenkin kyytiin. Pyöriä ei tarvinnut irrottaa, kun takaikkunan " hylly" otettiin pois, mutta irtoavat kyllä käden käänteessä. Kantokoppana pehmeä koppa, joka sai jäädä vaunuihin. Vauva siirrettiin kyllä turvakaukaloon;)
BTW, meillä olisi nyt ko. vaunut myynnissä, ovat siis kaksi vuotta olleet meillä käytössä ja kovasti ollaan oltu tyytyväisiä. Ja hyvässä kunnossa ovat edelleen. Jos on kiinnostusta ostaa, niin lähetän mielelläni lisää myyntipuhetta vaikkapa sähköpostilla:)
mm
kuomurattaat pehmeällä kopalla menevät kevyesti autoosi. Vauva sitten turvakaukaloon sisälle. Mistraleista ja Rockyistä ei tarvitse edes pyöriä irrottaa.
Ja mikä parasta, pehmeästä kantokopasta saa lämpöpussin eli esim. meidän tammivauva oli pehmeässä kopassa 3 talvea! Kuomurattaat ovat myös näppärät ja pätevät ratasvaiheessa, mutta erinomaisen suojaavat ja hyvät vaunuinakin. Suosittelen! Meillä Mistralit sopivat mainiosti Renault Twingon takaluukkuun.
Käytettynä löydät hyvin tämän Vauva-palstan kirpputorilta, seuraile!
Meillä ennen ollut Ka ja sinne voi mahdollisesti mennä poikittain jotkut littanat rattaat mut sit miten luukun saa kiinni on toinen asia.
Meillä siis nyt kakkos autona Fiesta ja käytiin ihan Lastentarvikkeessa ja kokeiltiin mikä sopis. Se oli jus se josta joku jo ennen mainitsi Emmaljungan city cross jos pyörät otti irti, siis toiselta puolelta, jotta luukku menis kiinni.
Me sitten päätettiin että ei hommata uusia rattaita, meillä kun on jo Yhdet isommat Emmaljungat. Me aiotaan ostaa jotkut Gracot jotka mahtuu sitten hyvin. Meillä kun on se kaukalo joka sopii gracon rattaiden kanssa yhteen.
-MM-
täytyy nyt sitten tutustua noihin ehdottamiinne malleihin.. Vielä ei pysty mitään hankkimaan kun täytyy ensin säästää rahaa :) mutta onneksi on aikaa maaliskuuhun..
Briolta Novat ovat kaikkein pienimmät ja ne EIVÄT mahtuneet ilman pyörien irrotusta takakoppaan eli sen vaihtoehdon unohdin heti ja muita Brioja ei siis kannattanut ees sovittaa. Vastaan tuli myös vaunujen KORKEUS kasattuna.
EMMALJUNGAN CEROX COMBIT mahtuvat takakonttiin pehmeällä kantokassilla ja kaikilla pyörillä eli niihin päädyimme :)
Uudemmissa 4-ovisissa autoissa on kuulemma yllättävän paljon juuri tuota ongelmaa, että vaikka takakontin tilavuus litroissa on valtava niin se suuaukko on tehty niin kapeaksi ja itse tavaratila niin matalaksi, että ihan mitä vaan vaunuja sinne ei laitetakaan..Näin sanoin lastenvaunuliikkeen myyjä.
Kannattaa käydä ihan rohkeasti kokeilemassa eri vaihtoehtoja autoonne!
Onnea vaunujen metsästykseen:)
T. Je_Ni 37+3
En osaa antaa vinkkejä mitkä vaunut mahtuvat autoosi,mutta käy vaikka Lastentarvikkeessa ja kokeile!