Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eka lapsi vammainen/sairas, jännittääkö toinen raskaus?

Vierailija
14.06.2009 |

Oma esikoiseni on vaikeasti vammainen tuntemattomasta syystä. Riski toisen samanlaisen lapsen saamiseen on käytännössä olematon, koska ei ole viitteitä perinnöllisyyteen. Silti esim. tässä raskaudessa tulee olemaan tarkempaa seurantaa kuin tav. odottajilla (tosin se nyt on vapaaehtoista).



Vielä en ole alkanut stressata, koska hädintuskin olen sopeutumassa ajatukseen raskaudesta (ja pelottaa vielä alkuraskauden keskenmenon riski), mutta olen varma, että jossain vaiheessa tämäkin ajatus tulee piinaamaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisemme oli "yllärivammainen" eikä syitä hänen vaivoihinsa löytynyt. Halusimme toisen lapsen pienellä ikäerolla, ja tulinkin raskaaksi kun esikoinen oli 11 kk. Meille tarjottiin kaikki sikiöseulat ym., mutta menin vain normaaleihin ultraäänitutkimuksiin. Yhtään en pelännyt, että toinenkin olisi jollain tavalla sairas.

Tyttö oli aivan eri maata kuin esikoinen, ja terve oli.



Nyt haaveilen kolmannesta (miestä pitäisi pehmittää vielä), ja ajatus eriyislapsesta on käynyt monta kertaa mielessä. Nyt pelkäisin varmaan enemmän vauvan terveyden puolesta.

Vierailija
2/3 |
16.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja toinen oli yhtä sairas, kuin esikoinenkin. Silti kolmosta odotellaan tulevaksi parin viikon sisään...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja toinen oli yhtä sairas, kuin esikoinenkin. Silti kolmosta odotellaan tulevaksi parin viikon sisään...

kaksi muuten samaan perheeseen?

Meillä on äärimmäisen epätodennäköistä, että samanlaista vammaisuutta tultaisiin edes ultrassa huomaamaan, vaikka toinen identtinen tulisi (siis esikoisen kanssa).