Raskaumyrkytys?
Tänään neuvolassa oli pissan valkuaiset yhdellä plussalla, ja verenpaine lievästi koholla (135/74), viidentoista minuutin päästä terkka mittasi uudelleen ja sai (125/69). Olen ollut hirveässä flunssassa ja olo luultavasti sen takia tosi huono ja kipeä jo pari viikkoa. Terkka laittoi uuden ajan pienen mietinnän jälkeen vasta kahden viikon päähän, sanoi toki, että jos huonovointisuutta tai erittäin voimakasta päänsärkyä, niin voin soittaa aiemminkin. Nyt kuitenkin rupesi huolestuttamaan, että kuinka nopeasti raskausmyrkytys voi mennä pahaksi, onko kaksi viikkoa liian pitkä aika odottaa, jos oma olo ei tästä muuksi muutu? Mitä mieltä te ko. myrkytyksen kokeneet olette? Turvotusta on vähän, mutta ei mitenkään älyttömän paljoa.
Kiitos vastaajille vaivannäöstä!
Terv. Sisel, rv. 31+6
Kommentit (11)
2 viikkoa on kyllä mielestäni aika pitkä aika?!!
Itselläni ei omakohtaista kokemusta raskausmyrkytyksestä ole, mutta leikkimistä sen kanssa ei ole eli kannattaa todella vaatia päästä jo viikon päästä viimeistään uudelleen-vaikka sitten varmuudenkin vuoksi! Pissan valkuainen, kohonnut verenpaine ja turvotus ovat kuitenkin merkkejä mahdollisesta raskausmyrkytyksestä.
T. Je_Ni
itselläni oli raskausmyrkytys enkä olis ihan hirveän huolissani vielä noista oireista... Toki omaa oloa kannattaa seurata tosi tarkkaan ja jos edes vähän epäilyttää, niin soitella sitten neuvolaan kontrolliin. Mulla aina nousi verenpaineet hurjiksi ja proteiiniarvot korkeiksi, mutta oli päänsärkyä, näköhäiriöitä, paljon turvotusta ja heikki olo. ei voinut olla huomaamatta että jokin on vinossa. Muista lepäillä kovasti! Ja oireet toki kaikilla aika yksilöllisiä.
Minulla oli vaikea raskausmyrkytys, mutta itse tunsin oloni hyväksi. Tavallisella neuvolakäynnillä rv 34 havaittiin korkea verenpaine (140/95) ja valkuainen kolmella plussalla, jouduinkin samalla reissulla sairaalan vuodeosastolle ja muutaman päivän päästä synnytys käynnistettin, kun verenpaine jo yli 170/110. Tuolloinkaan ei vielä ollut edes päänsärkyä saati näköhäiriöitä tms. Vasta synnytyksen jälkeen tuli pariksi päiväksi tyypillisiä raskausmyrkytysoireita mm. ylävatsakipua. Ei siis kannata luottaa pelkästään omiin tuntemuksiin, vaan ennemmin käydä ylimääräisellä neuvolakäynnillä testaamassa verenpaineet ja virtsan valkuainen.
oli esikoista odottaessa ihan yhtäkkiä ilmestynyt tota valkuaista virtsaan ja paineet korkeella... olo oli kuiteskin mielestäni ihan hyvä, mitä nyt hieman painava kun oli nestettä kertynyt niin paljon että kun säärtä painoi niin kuoppa jäi vähäksi aikaa :) Neuvollassa sitten laitettiin suoraan lähete naistenklinikalle jonne sitten jäinkin loppuajaksi sisään rv. 37... poika syntyi vasta viikolla 40+4 normaalisti. Sairaalassa sain vaan verenpaine lääkettä kun paine oli 160/106. Siltikään mun tilanne ei ollut niin paha et ne ois käynnistäny synnytyksen.. eli kannattaa nyt vielä toi pari viikkoo oottaa jos tilanne ei muutu... ja voithan sä käydä terveyskeskukses ite mittailee verenpainetta...toivottavasti sulle ei tota tuu.. mulla nyt toinen raskaus rv 32+4 ja n.4 viikkoo sit oli verenpaine 140/87 ja sain viikon päästä uuden ajan mut onnex olikin sit jo parempi verenpaine eli toivottavasti tällä kertaa toi ei mulla uusiudu :) nyt seurataan taas normaalisti raskautta.
Kokenut molemmissa raskauksissa myrkytyksen ja mun neuvo on jos susta itsestäs tuntuu huonolta fyysisesti, niin soitat neuvolaan ja pyydät aikaa että saat kontrollin nopeammin.
Mutta tosiaan raskausmyrkytykseen ei vielä pelkät lievät kohonneet arvot riitä. Mutta voi tosiaan tilanne muuttua päivissä.
nim. Viian kanssa.
Minulla ei ollut mitään muita oireita kuin muutaman päivän jatkunut päänsärky. Kun menin sitten neuvolaan, huomattiin verenpaineiden olevan tähtitieteelliset (107/155) ja valkuaiset kahdella plussalla. Saman tien jouduin sairaalaan ja synnytys käynnistettiin seuraavana päivänä. Eli siis... verenpaineesi eivät ole " mistään kotoisin" . Alapaineen täytyy olla 90 tai yli ennenkuin neuvolassa aletaan huolestua asiasta.
Turvotusta oli ihan järkyttävästi,kengät eivät mahtuneet jalkaan + näköhäiriöt.Itse en olisi huolissani sinun asemassasi mutta voithan käydä aamulla vaikka mittauttamassa paineesi jos haluat.
Paljonko sulla viikkoja?
Itselläni oli yläpaine toisessa raskaudessa n.175, alapainetta en muista mutta korkea sekin oli. Mulla ei ollut mitään oireita tuosta!! Paitsi tietysti valkuaista virtsassa. Ihmetytti itseäkin, kun normaalisti tulee helposti pääkipeäksi.
Hei vielä!
Kiitos neuvoista ja kokemuksista. Enköhän sitten uskalla odotella sinne parin viikon päähän maanantaille sen neuvolareissun kanssa, jos oma olo ei tästä muuksi muutu. Toivottasvasti tämä flunssa vähän hellittäisi, niin olisi helpompi tietää, mikä huono olo johtuu mistäkin! Matalathan nuo paineet tosiaan teidän monien lukuihin verrattuna oli, toki ovat kohollaan minun omiin normaalipaineisiin verrattuna!
Mutta, jospa tämä tästä!
Terveisin Nuhainen Sisel kera masukin!
että tikussa pieni viherrys tai jopa yhden plussan viherrys saattaa olla vain valkovuodosta johtuvaa - kannattaa tehdä alapesu aina hyvin.
edetä nopeastikkin,mutta oireetkin ovat sitten selvät,päänsärkyä ja näköhäiriöitä ja huonoa oloa. Toivottavasti sulla pysyy olo hyvänä. Itse en olisi kamalan huolissani sun tilanteessa vielä. Itsellä nyt kolmas raskaus menossa ja valkuaista on alkanut erittyä virtsaan (kahella plussalla) ja samaten verenpaine hieman kohollaan. AIkaisemmissa raskauksissa ollut samanlaista n. viikolta 20 lähtien. Kahden viikon välein käyn neuvolassa ja loppuraskauksissa oon käyny myös n.3vk välein äitiyspolilla ultrattavana. Mulla ei ainakaan raskauksia tästä johtuen päästetä menemään yli sen 40vk. Eka käynnistettiin vk 37 ja toinen käynnistyi 38 viikolla. Onko sulla mones raskaus menossa? En tiedä oliko mun vastauksesta mitään apua.