Oisko b-vitamiinista apua pahoinvointiin???
Onko kellä kokemusta? Mikä valmiste ois hyvä? Kaapista löytyy TriNeuRinia, onkohan liian tujua raskaana ollessa, varsinkin jos syö jo Multivita Special 2+:aa? Kaikki vinkit tervetulleita!!!
Kommentit (7)
Heippa! Kokeilepa foolihappoa. Itselläni tuli jonkin sortin ruokamyrkytys palatessamme etelästä, jonka seurauksena kakkattiin yli viikko. Siitä johtuen tietenkin tankki aika tyhjä ja pahoinvointi melkoista, yrjökin kävi kylässä aina silloin tällöin. Luontaistuotekaupassa neuvoi kokeilemaan foolihappoa ja ainakin minulla auttoi. Jaksamista! Terkuin toista lasta odottava 8+1
Mihinköhän tuo perustuu? Tietääkseni foolihapolla ei ole mitään tekemistä pahoinvoinnin kanssa. Solujen uusiutumiseen sitä tietysti tarvitaan, mutta en ole törmännyt tutkimuksiin pahoinvointiasiasta.
heinasa:
Luontaistuotekaupassa neuvoi kokeilemaan foolihappoa ja ainakin minulla auttoi.
Perusteita en tiedä, mutta sitä " lääkettä" kannattaa ottaa millä oireet häviää :)
Minulla hieman auttoi B6-vitamiini. Kysyin apteekista apua ja sain sitä. Oli sitten kyse ajatukse voimasta tai vitamiinista, niin ällötys hieman laimeni.
Marjo
mutta ei se huonoa oloa pois vienyt. Itselläni ei pysynyt mikään ruoka sisällä ainoastaan vesi niin neuvolasta sanoivat että kokeilla heksavit B6 vitamiinia ja se auttoi siis siihen että ruoka alkoi jotenkin pysymään mahassa mutta lopuksi jouduin oksentelemaan iltaisin silti vaikka söinkin noita vitamiineja... että voi olla apua.
enkä omin päin ottais, tohtorilta kysyisin. Mut katsokaa tämä:
http://www.poliklinikka.fi/?page=9059636&searchtype=1&searchstring=post…
Laitoin sanan " voi" isolla, koska pahoinvointiin ei ole mitään yleismaailmallista ratkaisua :) En tiedä tosta mainitsemastasi valmisteesta, mutta tosiaan B6-vitamiini on todettu joillakin auttavan pahoinvointiin.
Itselläni auttoi parissa päivässä edellisessä raskaudessa sekä viikon viiveellä tässä raskaudessa. Söin/syön Hexavit nimistä valmistetta yhden tabletin päivässä ja lisäksi syön yhden multitabs special 2+:n.
Kannattaa kokeilla!! Ei siinä mitään menetä, parhaassa tapauksessa pahoinvointi lakkaa tai laantuu :)
v, rv10+0